خانه / نقد و بررسی فیلم / معرفی و نقد فیلم شعبده باز (ایلوژنیست)

معرفی و نقد فیلم شعبده باز (ایلوژنیست)

نقد فیلم illusionist

ایلیوژنیست The Illusionist

فیلم The Illusionist که در سال 2006 براساس یک داستان کوتاه ساخته شده است داستان یک شعبده باز در اواخر قرن 19 به نام آیزنهایم را نمایش میدهد که از بچگی عاشق یک دختر اشراف زاده بوده است اما سرنوشت آنها را از هم دور میکند. آیزنهایم در جوانی دور دنیا چرخیده و تمام فنون شعبده را یاد گرفته است و حالا با نقشه ای که در سر دارد میخواهد با کمک قدرتهایش به عشق سابقش برسد. وقتی به زادگاهش برمیگردد متوجه میشود که آن دختر با ولیعهد امپراطوری اتریش قرار است نامزد کند. فیلم شعبده‌باز در سال ۲۰۰۷ نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین دستاورد در زمینه فیلمبرداری شد و در نوروز ۱۳۸۶ در سینماهای ایران به نمایش درآمد.

فیلم ایلوژنیست

آیزنهایم فرزند یک نجاراز قشر فقیر جامعه بوده است که پدرش توسط خانواده‌ای اشرافی برای ساخت قفسه استخدام میشود. او در آنجا عاشق سوفی که یک دختربچه اشرافی است می شود و یک گردنبند چوبی برای او درست می‌کند که اگر در جهت صحیح چرخانده شود، یک خانه مخفی در آن نمایان می‌شود که عکس آیزنهایم در آن قرار دارد. از آنجا که سوفی و آیزنهایم از نظرطبقاتی با یکدیگر فاصله زیادی دارند، پدر و مادر سوفی ملاقات آنها را ممنوع می کنند ولی آنها مخفیانه با یکدیگر دیدار می‌کنند. آیزنهایم که در نوجوانی شاهد تردستی یک شعبده‌باز دوره‌گرد بوده و از آن زمان شیفته این کار شده است به سوفی می‌گوید که دوست دارد به چین برود تا اسرار بیشتری از این حرفه را بیاموزد و سوفی به او قول می‌دهد تا همراهش شود. آن دو در جایی پنهان می‌شوند ولی درست پیش از رفتن، پلیس پیدایشان می‌کند. سوفی از آیزنهایم می‌خواهد که هر دویشان را غیب نماید ولی او نمی‌تواند و هر دو از یکدیگر جدا می‌شوند. پس از این اتفاق آیزنهایم از آنجا می‌رود و برای آنکه فوت و فن‌های بیشتری را از شعبده‌بازی بیاموزد به دور دنیا سفر میکند. سرانجام پس از ۱۵ سال به زادگاه خود باز می‌گردد. او در یکی از نمایش‌هایش که در حضور ولیعهد انجام می‌دهد سوفی را می‌بیند و می‌فهمد که او به زودی قرار است تا با ولیعهد که فرد بی‌رحمی است ازدواج نماید. سوفی هنوز گردنبندی که آیزنهایم در جوانی برایش ساخته بود را دارد و هر دو درمی‌یابند که هنوز یکدیگر را دوست دارند و قرار می‌گذارند تا از کشور فرار نمایند.

فیلم تقریبا از هر لحاظ کامل است و مخاطب  را به خوبی جذب کرده و تا پایان داستان مشتاق نگه میدارد.

با اینکه برخی از نمایش های آیزنهایم همانند پرواز پروانه ها یا رشد دانه پرتقال از نظر اکثریت واقعی و جادوگریست و کارگاه داستان نمیتواند راز آنرا بفهمد اما اعتقاد سازنده فیلم براین است که همه آن نمایش ها حقه ای دارند و هیچ چیز آنگونه که به نظر میرسد نیست!

منبع سایت اسرار ماورا

www.Asrarmavara.ir

فیلم شعبده باز

نقد فیلم شعبده باز

نقد فیلم Illusionist

فیلم درباره شعبده بازی

فیلم درباره جادوگری

 

مطلب پیشنهادی

نقد فیلم بازی تقلید با بازی بندیکت کامبربچ

نقد فیلم بازی تقلید The Imitation Game نویسنده: ایمان صدیقی در جنگ جهانی دوم، زمانی …

۲ نظرات

  1. ✋ عامولیکم ایمان جون?
    اگه به خاطر داشته باشی تقریبا همون موقع ها که تلویزیون فیلم ایلوژنیست رو پخش کرد،یه فیلم دیگه هم پخش کرد که درمورد حقه و شعبده بود که بازیگرشم فکرکنم کریستین بیل بود(همون بازیگر نقش بتمن 2005تا2012) که دوتا داداش بودن دوقلو شبیه همین دیگه که یکیشون ریش مصنوعی میذاشت تا بقیه نفهمن که داداش اون شعبده بازه هس و زیاد هم بیرون نمیرفت،تو یه جای فیلم یکی از انگشتای دست شعبده باز قطع میشه و اون از رو ناچاری میاد انگشت دست داداششم قطع میکنه تا بشه مثل خودش،چون تو بعضی نمایش هاش از داداششم استفاده میکرد،مثلا یکی از اجراهاش این بود که 2تا اتاقک چوبی در دار با فاصله میذاشت کنارهم و بعد یه توپ کوچک رو میزد زمین تا بره سمت اون یکی اتاقک و بعد سریع خودش میرفت داخل اتاقک و درو می بست و از تو اون یکی اتاقک بیرون میومد و توپ رو میگرفت.
    مردم فکر میکردن که از زیر اتاقک ها یه دریچه وجود داشت که به سمت زیرزمین باز میشد و اون از راه زیرزمین میرفت و وارد اون یکی اتاقک میشد،ولی اون در واقع از همون داداشش استفاده میکرد.

    فیلمه رو دیدی؟میدونی اسمش چیه؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: مطلب قابل کپی کردن نیست!