خانه / نقد و بررسی فیلم / نقد فیلم بازی تقلید با بازی بندیکت کامبربچ

نقد فیلم بازی تقلید با بازی بندیکت کامبربچ

نقد فیلم بازی تقلید The Imitation Game

نویسنده: ایمان صدیقی

نقد فیلم بازی تقلید The Imitation Game

در جنگ جهانی دوم، زمانی که آلمان ها پشت سرهم در نبردهای مختلف پیروز میشدند یکی از روزنه های امید برای انگلیس رمزگشایی از ماشین انیگما بود. نازی ها مانند هر کشور دیگری پیام های جنگی خود را از طریق امواج رادیویی مخابره میکردند و این امواج قابل شنود بود، اما آلمان ها دستگاهی اختراع کرده بودند به اسم ماشین انیگما. این ماشین یک نوع ماشین تایپ قابل برنامه ریزی بود که پیغام های متنی را به صورت تصادفی به کدهای تصادفی تبدیل میکرد. هر روز کدها عوض میشدند، بنابراین کدهای امروز ربطی به کدهای دیروز نداشتند! کشورهای دیگر بررسی کردند که برای رمزگشایی پیغام ها باید تعداد احتمالات زیادی را بررسی کنند و بررسی  همه حالات حدودا بیست میلیون سال طول میکشد! در صورتی که فقط یک روز فرصت رمزگشایی هست و روز بعد دوباره الفبای انیگما به صورت تصادفی عوض میشود! چطور میتوان این همه احتمالات مختلف را که بیست میلیون سال زمان لازم دارد در یک روز کشف کرد؟

ماشین انیگما

شوروی، فرانسه و امریکا اعلام کردند که رمز گشایی انیگما غیرممکن است، اما دولت انگلستان به توصیه وینستون چرچیل با استفاده از نوابغ ریاضیات انگلیس در آن دوران گروهی را موظف به رمزگشایی کد انیگما کرد.

پس از مدتی آلن تورینگ فهمید که فقط یک ماشین شبیه یا قوی تر از انیگما میتواند آن را رمزگشایی کند و این ایده اولین کامپیوتر بود که به صورت الکترومکانیکی کار میکرد. چون یک ماشین میتواند در یک ثانیه بیش از ده احتمال را حساب کند در صورتی که انسان نمی تواند. او دوسال پیاپی برای ساخت ماشینش تلاش کرد تا موفق شد آنرا بسازد و موفق به رمزگشایی پیغام های نازی شد!

بندیکت کامبربچ که قبلا در فیلم دکتر استرنج و سریال جدید شرلوک هلمز ایفای نقش کرده بود در این فیلم به خوبی نقش آلن تورینگ را بازی میکند. به گفته خودش نتوانسته در بعضی قسمت های فیلم جلوی گریه اش را بگیرد و دلش برای سرنوشت الن خیلی می سوخته است.

سعی شده است بازیگران شبیه شخصیت های اصلی داستان باشند، این فیلم برنده جایزه بهترین فیلم اقتباسی هم شده است.

بندیکت کامبریج

فیلم بازی تقلید

سرنوشت الن تورینگ

فکر میکنید دولت چه تقدیری از الن تورینگ کرد؟

برخلاف نظر مردم که فکر میکنند غربی ها همیشه بی بندوبار و بی عفت بوده اند، در گذشته اینطور نبود. آنها هم بسیاری از مسایل را شیطانی و کفر میدانستند، نوعی دیدگاه متعصبانه و خرافی به همه چی و همه کس نه تنها جادوگران بلکه حتی به توماس ادیسون. حتی وجود شهاب سنگ توسط آکادمی علوم فرانسه پذیرفته نمیشد، چون معتقد بود وجود سنگ هایی در فضا که هرکدام به سویی در حرکت هستند و هر آن ممکن است با زمین برخورد کنند یک نوع بی نظمی است و خداوند چنین جهانی را خلق نکرده است! کلیسا گزارشات مربوط به برخورد شهاب سنگ در سراسر جهان را دروغ و توطئه دشمنان مسیحیت میدانست و موارد بسیار دیگر…

در آن دوران وقتی فهمیدند که آلن تورینگ همجنسگرا است به خاطر خدمات بزرگش به کشور او را اعدام نکردند! و او را مجبور کردند به استفاده از داروهای شیمیایی و عقیم شدن و یک زندگی محدود. درنهایت او خودکشی کرد. سالها بعد از مرگش عفو ملکه شامل حال او شد و از آن پس از او تقدیر میکنند. کسی که با اختراع یک ماشین رمزگشا توانست جان میلیونها انسان را نجات بدهد. خوشبختانه بعدها با رشد عقلی جوامع پیشرفته یک سری تغییرات مثبت ایجاد شد…

در برهه ای از زمان اعلام شد که مرگ الن به خاطر استنشاق تصادفی سیانور بوده است، عده ی زیادی مخالف این حرف هستند، از جمله فیلمساز، به همین خاطر در اولین سکانس فیلم وقتی ماموران پلیس وارد اتاق او میشوند، او درحال جمع کردن مقداری سیانور است که روی زمین ریخته شده است و پارچه ای به دهان خود بسته است و میگوید جلو نیایید فقط یک ذره از آن کافیست تا شما را بکشد، این یعنی او از خطرات سیانور آگاه بوده است و به صورت اتفاقی با سیانور نمرده است و مرگ او به دلیل خودکشی بوده است. یک خودکشی رمانتیک که الهام بخش انسان موفق دیگری در زمینه کامپیوتر و تکنولوژی هم شد.

مرگ آلن تورینگ

استیو جابز برای ادای دین و احترام به این شخصِ بزرگ لوگوی شرکت خود را سیب گاز زده انتخاب کرد.

دلیل آرم اپل

البته احتمالات دیگری درمورد این انتخاب وجود دارد، از جمله توهین معلم استیو در دوران مدرسه، که به او سیب گاز زده داخل سطل زباله را نشان داد و گفت ارزش تو از این سیب گاز زده کمتر است! یا اشاره به میوه بهشتی که سیب گاز زده است و اینکه محصولات اپل نیز، ارزش امتحان کردن را دارند! ولی بنابه دلایلی احتمال اول معتبرتر است.

ماشین تورینگ

تصویربالا مربوط به یک ماشین تورینگ واقعی ، اولین نسل کامپیوتر است. چه کسی میدانست اولین قدم در ساخت ماشین هوشمند قابل برنامه ریزی به کجا منجر خواهد شد؟

exmachina vs The Imitation Game

منبع: سایت اسرار ماوراء

مطلب پیشنهادی

معرفی و نقد فیلم شعبده باز (ایلوژنیست)

ایلیوژنیست The Illusionist فیلم The Illusionist که در سال 2006 براساس یک داستان کوتاه ساخته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: مطلب قابل کپی کردن نیست!