خانه / کتاب ها و مقالات رایگان / هیپنوتیزم و خودهپینوتیزم چیست؟

هیپنوتیزم و خودهپینوتیزم چیست؟

هیپنوتیزم حالتی از آرامش عمیق همراه با تمرکز است که در این حالت تلقین پذیری فرد زیاد میشود و در این حالت می توان دستوراتی به مغز داد و تلقیناتی وارد ناخودآگاه مغز کرد. هیپنوتیزم با خواب تفاوت دارد.

یعنی اگر در حالتی که شخص هیپنوتیزم است یک لیوان آب به او بدهید و بگویید که آب شور است او احساس خواهد کرد که آب شور است و اگر بگویید آب بسیار داغ است و دهانت را می سوزاند، او چنین احساسی خواهد کرد.

ناخوداگاه در لایه عمیق تری نسبت به خوداگاه قرار دارد و دسترسی به آن از طریق هیپنوتیزم ممکن میشود، حال اینکه خودآگاه و ناخودآگاه چیست؟  مسیر مدرسه تا خانه را در نظر بگیرید که پیمودن آن در روزهای اول نیاز به دقت دارد اما بعد از شش ماه که از سال میگذرد مطمئنا بدون دقت و حتی اگر درحال مطالعه یا صحبت با دوست خود باشید راه را گم نمی کنید، چون مسیر در ناخودآگاه شما ثبت شده است. به همین طریق یکی از کاربرد های هیپنوتیزم دسترسی به ناخوداگاه فرد و یادآوری خاطراتی است که در حالت هوشیاری نمیتواند آنها را به خاطر بیاورد. مثلا فردی با شنیدن صدای جاروبرقی دچار ترس شدید و تشنج میشود و علت مشخص نیست، او را هیپنوتیزم میکنند و به خاطرات او نفوذ میکنند، سرانجام مشخص میشود که برای او در کودکی هنگامی که جاروبرقی روشن بوده و صدایش را میشنیده حادثه ای وحشتناک رخ داده است و این در ناخوداگاه او نقش بسته است. یعنی اگر اکنون شما فقط قسمت هایی از یک کتاب که قبلا خوانده اید یا یک فیلم که قبلا دیده اید را به خاطر می آورید به این دلیل نیست که کلا از ذهن شما پاک شده باشد بلکه در ناخوداگاه ثبت شده است.

هیپنوتیزم اگر توسط خود فرد انجام شود خودهیپنوتیزم نام دارد، برای انجام آن روش های مختلفی وجود دارد که همگی شامل ریلکس کردن بدن و تمرکز ذهن هستند. در دگرهپینوتیزم هم روند کار به همین طریق است اما مراحل توسط یک شخص با تجربه که هیپنوتیزور نام دارد انجام می شوند، او ابتدا سوژه را آماده میکند و میزان باورپذیری و تلقین پذیری او را میسنجد سپس سعی میکند ارتباط مناسب با سوژه برقرار کرده و از روش مناسب جهت هیپنوتیزم او استفاده کند.

جهت مطالعه بیشتر و آموزش های مرتبط با این موضوع به این  لینک  مراجعه کنید.

منبع: سایت اسرار ماوراء

مطلب پیشنهادی

کتابخانه سایت

کتاب ضمیرناخودآگاه زیگموند فروید مقاله ای کارل گوستاو یونگ کتاب رویاها – کارل گوستاو یونگ …

۴ نظرات

  1. سلام استاد میشه با هیپنوتیزم
    رویا آگاهانه رو به ناخودآگاه اضافه کرد ؟

  2. سلام
    استاد شما راهیو میشناسید که بتونم به ناخودآگاهام دسترسی پیدا کنم و مثل فیلم lucy مغزم ۱۰۰% فعال بشه؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: مطلب قابل کپی کردن نیست!