خانه / تئوری های ماوراء / پاریدولیا چیست؟

پاریدولیا چیست؟

اشکال شبیه به هم به صورت اتفاقی

نویسنده: ایمان صدیقی
سایت اسرار ماوراء
موضوع مقاله: روانشناسی
آیا تا به حال برایتان پیش آمده است که در خطوط میز چوبی خانه تان اشکالی مانند صورت های انسانی مشاهده کنید؟ یا اشکال معنادار بر روی ماه، ساختمان ها، ابرها، سطوح یا حتی در برشی از یک میوه ببینید؟ و یا شنیده اید که بعضی با برگرداندن ترانه های یک خواننده ادعا می کنند که در برگردان کلمه ها پیام هایی وجود دارد؟ خیلی از ما تا به حال واژه پاریدولیا را نشنیده ایم اما اکثرا آن را تجربه کرده ایم.

در تصویر بالا که مربوط به عکس ماه است هر چهار تصویر کاملا شبیه هم هستند اما یک نفر درآن عکس خرگوش و دیگری عکس زن و دیگری عکس چهره دیده است، حتی دوستم عدد ۴ را می بیند.

پاریدولیا (به انگلیسی: Pareidolia) پدیده ای روانشناختی است که به درک الگوهای آشنا بر روی اشیا یا صداهایی اشاره دارد که به صورت واقعی در آنها وجود ندارند. واژه پاریدولیا از ترکیب دو واژه یونانی “پارا” به معنی همراه و “ایدولون” به معنای تصویر ساخته شده است.

تصویر ماهواره‌ای از سطح مریخ. این عکس به نام «صورت مریخ» شناخته شد و تصور میشد که فسیل یک انسان یا موجود فضایی در مریخ است. اما تصاویر بعدی که از سطح مریخ گرفته شد این خرافه را رد کرد و مشخص شد به دلیل پایین بودن کیفیت دوربین در آن زمان و سایه هایی که حفره ها ایجاد کرده اند این تصویر ایجاد شده است.

در اواخر دهه هفتاد و اوایل دهه هشتاد، یک محقق ژاپنی به نام «چنسوکو اوکامارو» که فسیل‌ها را بررسی می‌کرد، ده‌ها قطعه فسیل شبیه انسان و حیوانات پیدا کرد که متعلق به ۴۲۵ میلون سال پیش بودند، فسیل‌ها بسیار شبیه اجزای بدن انسان و سایر حیوانات بودند، تنها مشکل آنها این بود که آنها چیزی جز قطعات چند سانتیمتری یا چند میلیمتری نبودند و در واقع این قدرت تخیل این محقق بود که در تکه‌های سنگ و فسیل اجزای پیکر موجودات را می‌دید! جالب است که او به این خاطر برنده جایزه نوبل نادان‌ها در سال ۱۹۹۶ شد!

یک تست روانشناسی به نام تست رورشاخ وجود دارد که در آن از لکه‌های جوهر روی کاغذ به آدم‌ها نشان داد می‌شود و از آنها خواسته می‌شود که بگویند که این لکه‌ها را شبیه چه چیزهایی می‌بینند و چه مفهومی می‌توانند از لکه‌ها در ذهن مجسم کنند.

rorschach-02

نظر علمی در خصوص پاریدولیا

در خصوص علت بروز چنین پدیده ای متخصصان نورو ساینس نظرات متفاوتی دارند برای مثال یکی از حدس های مطرح شده در این خصوص می گوید پاریدولیا محصول توقع ما از دیدن تصویری خاص است. از سویی دیگر بعضی این پدیده را ناشی از سیستم پردازش اطلاعات مغز می دانند و معتقدند مغز در هر لحظه مشغول وارسی و غربال کردن اشکال، رنگ ها، خطوط و سطوح تصادفی می باشد. یکی از نظریه های مهم در این خصوص نظریه تکاملی است. کارل ساگان عقیده داشت که مغز انسان‌ برای بقای بیشتر، به نوعی طراحی شده است که بتواند از لحظه تولد، چهره انسان‌های دیگر را به راحتی تشخیص دهد. به اعتقاد وی شناسایی دوست از دشمن برای انسان‌های اولیه یا حتی انسان‌ امروزی مهم و حیاتی است. با کمک این مکانیسم، افراد حتی با جزئیات بسیار کم نیز می‌توانند، چهره‌ای را از دور تشخیص بدهند. این مکانیسم بعدها و با تکامل، علاوه بر کارکرد اولیه خود حتی توانست از طرح‌های نامفهوم هم، چهره دربیاورد.
 
در مورد صداها پیش آمده است که شما وقتی یک فیلم یا برنامه ای به زبانی که به آن آشنا نیستید نگاه میکنید ممکن است کلماتی که در زبان مادری خودتان وجود دارند را بشنوید. یه مثال خنده دار در مورد خودم، حدودا هشت یا نه سال پیش وقتی یکی از کلیپ های معروف کریس انجل رو دیدم اون زمان سنم کم بود و زبانم خوب نبود فکر کردم میگه ایمان! بعدا فهمیدم داره به مامانش سلام میده 😆  😀 
در مورد ریورس کردن یا معکوس کردن آهنگ ها هم همینطور است، وقتی شما اهنگی را برعکس میکنید تبدیل به یک سری صداهای نامفهوم و بی معنی میشود اما ترکیب این صداها بالاخره یک سری کلمات معنادار خواهد ساخت، پس اگر در معکوس کردن آهنگی کلمه ای شیطانی پیدا کردید شک نکنید که اگر سخنرانی قدیسین هم برعکس کنید و این اندازه دقت کنید حتما چنین کلماتی پیدا خواهید کرد، البته این بستگی به ذهنیت شما دارد که دنبال چه کلماتی باشید و این فقط یک بازی ذهنیست.(این شامل مواردی خاص که خود خواننده سعی دارد کلمه ای را وارونه در آهنگ خود بگنجاند نمیشود.)
نقاش مطرح قرن ۱۵ میلادی لئوناردو داوینچی در یادداشت‌های خود در مورد پاریدولیا، آن را به عنوان ابزاری برای هنرمندان و نشانه ای از خلاقیت معرفی می کند. به عقیده او اگر شما به دیواری که در آن لکه‌های مختلف وجود داشته باشد نگاه کنید می‌توانید کوه‌ها درختان و هرچیزی که قوه تخیلتان اجازه بدهد را بسازید.
نقاط رنگی روی بدن این حشره باعث شده است خندان به نظر برسد.
منبع: سایت اسرار ماورا

مطلب پیشنهادی

جدال امریکا و شوروی سابق بر سر کنترل ذهن

آیا کنترل ذهن حقیقت دارد؟ در سال ۱۹۶۰ امریکا برای ارتباط با یک زیردریایی اتمی …

۴ نظرات

  1. نرم افزارجادوگرماهر ۸تا پارت هس که ۷تاش ۳۸مگی هس و یکیش(پارت آخر) ۱۶مگی هس،مشخصه نمیشه باایمیل فرستاد،ازکوجا بفرستم؟

  2. یکی دیگر از خواننده های صدا طلایی با نژاد آرژانتینی_برزیلی به جمع خوانندگان گروه …انگل پیوست: https://www.instagram.com/p/BZHYTfGBlYK/?taken-by=clip_fa

  3. اینو باید بفرستن واسه قدیس ۹۹/۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹ درصد ایرانی این مرز و بوم که همون اسسسسسسسسسسسسسسسسسسستاد رائفی جون هستننننننننننننننننننننننند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: مطلب قابل کپی کردن نیست!