خانه / نقد و بررسی فیلم / نقد فیلم ماتریکس The Matrix

نقد فیلم ماتریکس The Matrix

نقد فیلم ماتریکس

نقد و بررسی فیلم ماتریکس THE MATRIX

نقدی متفاوت از فیلم ماتریکس

نویسنده مقاله: ایمان صدیقی

در فیلم ماتریکس شخصیت اول داستان یک انسان عادی و به ظاهر یک برده تمام عیار است که در یک شرکت کامپیوتری کار میکند. زندگی که این روزها شاید خیلی ها آرزویش را داشته باشند اما برای او کاملا تکراری و کسل کننده است. او یک نکته مثبت دارد و اینکه او فردی شکاک است و به همین خاطر اسمش در فیلم توماس است که طبق انجیل نام شخصی شکاک از پیروان حضرت عیسی بود. همچنین او یک هکر هم هست، کسی که بر خلاف قانون رفتار میکند و به همین خاطر انتخاب می شود و لقب او نئو میشود که اشاره به آدم تازه متولد شده دارد. او زندگی دوگانه ای دارد چون احساس میکند یک جای این جهان می لنگد! در دنیایی قرار داریم که نه زمان شروعش معلوم است و نه زمان پایانش و نه ابتدا و انتهایش از نظر مختصات فیزیکی مشخص است و انگار برای هیچ کسی جای سوال نیست! همه مثل ربات های برنامه ریزی شده در حال تکاپو هستند، چه بر سرآنها آمده است؟ آیا آنها از خود اراده و اختیاری دارند؟ یا فقط ماشین هستند؟

مورفیس کسی است که برای او حقیقت دنیا را آشکار میکند، او میگوید در این دنیا هرچیزی که پیش روی تو قرار داده اند توهمی بیش نیست و در حقیقت تو یک برده از نظر فلسفی و یک باتری از نظر علمی برای تامین انرژی صاحبان این دنیای مصنوعی هستی. سپس او را به جهان واقعی انسان ها، جایی که تمدن ها نابود شده اند میبرد، اما مردم هنوز نمیدانند که تمام جوامع بشری نابود شده اند و در یک جهان شبیه سازی شده و مجازی از قرن بیست و یکم به بعد قرار گرفتند و این جهان مصنوعی تا ابد آنها سرگرم نگه میدارد. در همانجا برج های دوقلو را نشان میدهد که ویران شده اند و با توجه به ساخت فیلم که قبل از حادثه یازده سپتامبر بوده است این موضوع جالب توجهی است. همچنین وقتی در ابتدای فیلم دستگیر می شود و مامور اسمیت پرونده ای او را ورق میزند در لحظه ای که یک فتوکپی از کارت شناسایی او لای پرونده است تاریخی که روی کارت است 11 سپتامبر 2001 است که این دیگر با عقل جور در نمی آید!

نئو دوباره متولد میشود.

 او پس از اینکه آگاه میشود از دنیای ماتریکس خارج شده و این بار با کمک ماشین های شبیه سازی وارد دنیای ماتریکس میشود اینبار می تواند بر جاذبه غلبه کند و قدرت های فرابشری پیدا می کند یا به طور کلی هرچه که در رویای خودش دارد در دنیای ماتریکس به واقعیت تبدیل می شود. چرا؟ چون او برخلاف بقیه مردم میداند که این دنیا واقعی نیست و فقط یک برنامه کامپیوتری است و ذهن هرچه را که گفته اند باور کرده است و هرچه را که باور کرده است عمل میکند، به همین خاطر مردم نمیتوانند پرواز کنند یا یک شبه علمی را یاد بگیرند.

در دنیای ماتریکس انسان های بد فراوان تر از انسان های خوب هستند و در این فیلم مشاهده می کنید که هرچه قهرمان داستان  آدم بدهای دنیای ماتریکس را می کشد باز هم زنده می شوند. آنها نماد بدی هستند نماد موانع و مشکلات زندگی شما. بدی از وجود هر انسانی که نقاط تاریک در قلبش وجود دارد بیرون می زند همانطور که آن گدایی که داخل مترو بود یکهو تبدیل شد به دشمن نئو. بدی هرگز از بین نمی رود چون تعادل نیروهای خیر و شر از بین می رود.  

نقد ماتریکس

منجی از دید ماتریکس

فیلم حاوی نکته دیگری هم هست که مورفیس مدام تاکید میکند:

برای تغییر و اصلاح جهان نیازی به یاری همه نیست، چون عده ای خودباخته اند و هرآن ممکن است تبدیل به دشمن شوند، آنها نه اینکه نخواهند حقیقت را درک کنند، بلکه نمی توانند حقیقت را درک کنند، آنها تبدیل به چرخ های نظام سرمایه داری شده اند. پس برای نجات فقط کافیست آن کسی که باید همه چی تمام باشد به پا خیزد.

هنگامی که شخصیت اصلی فیلم در دنیای ماتریکس زخمی می شود در واقعیت نباید برایش مشکلی پیش بیاید اما با کمال تعجب می بیند که بدنی که در دنیای واقعی به دستگاه متصل است زخمی شده است و اگر او در دنیای ماتریکس بمیرد در واقعیت هم خواهد مرد! دلیل آن را مورفیس میگوید: ذهن تو هرچیزی را به واقعیت تبدیل میکند و بدن بدون ذهن کار نمیکند.

تحلیل فیلم ماتریکس

تکنولوژی فکر و موفقیت

تکنولوژی پیشرفته ای که در آن فیلم انسان ها را به دنیای ماتریکس می برد وجود دارد و همه ما کمابیش از آن استفاده کرده ایم! دنیای ماتریکس همان ذهن ماست و انسان های موفق کسانی هستند که تصور قوی داشته اند. اگر شما در دنیای ذهنی خود شکست بخورید در واقعیت هم شکست خواهید خورد و اگر در تفکرات و تصورات خود پیروز بشوید در دنیای واقعی هم موفق خواهید شد. همانند بسیاری از شخصیت های مشهور که برخلاف موانع و نظر منفی دیگران موفق شده اند چون در ذهن خود موفق بوده اند.

تصور مهم تر از دانش است.در جهان  هیچ چیز از بین نمی رود ،بلکه تغییر شکل می دهد.

« آلبرت اینشتین »

این چیزی هست که تمام بزرگان و اندیشمندان ما آنرا تایید کرده اند.

زمانی که مورفیس نئو را تشویق به پرواز از یک ساختمان به ساختمان دیگر کرد، گفت:

ذهنت را آزاد کن. ترس ، تردید و ناباوری را از خودت دور کن.

دقیقا پارامترهایی که در قانون جذب باید مدنظر داشته باشید.

مورفیس در مورد اینکه یک نفر آنها را از ماتریکس نجات خواهد داد تصورات و خیال پردازی هایی دارد که تقریبا هیچ یک از افرادش این موضوع را باور ندارند اما سرانجام خیال پردازی های مورفیس به حقیقت تبدیل شد.

 

نقد فیلم ماتریکس

درباره فیلم ماتریکس

تئوری ماتریکس

بررسی فیلم ماتریکس

تحلیل فیلم ماتریکس

نقد فیلم Matrix

مطلب پیشنهادی

نقد فیلم بازی تقلید با بازی بندیکت کامبربچ

نقد فیلم بازی تقلید The Imitation Game نویسنده: ایمان صدیقی در جنگ جهانی دوم، زمانی …

۲ نظرات

  1. این فیلم خیلی مهم و مفیده،اگه تاحالا ندیدیش کامل تاآخرنگاه کن و بعدببین واسه کدوم بخش ازسایت مناسب تره: https://www.aparat.com/v/Aiy1p

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: مطلب قابل کپی کردن نیست!