خانه / نقد و بررسی فیلم / فیلمی درباره آینده گوشت خواری

فیلمی درباره آینده گوشت خواری

نقد و بررسی فیلم اوکجا OKJA

فیلم اوکجا OKJA یک فیلم کره ای است که به تازگی در جشنواره فیلم کن اکران شده است. این فیلم برای همه گروه های سنی قابل نمایش و آموزنده است.

ماجرا درباره یک حیوان غول پیکر عظیم الجثه  و بی آزار است که قرار است خوراک انسان ها شود. این موجود توسط یک سازمان علمی با کمک علم ژنتیک ساخته شده است و یک خوک غول پیکر ژنتیکی است که قرار است حجم عظیمی از محصولات غذایی امریکا را تامین کند. ده سال قبل یعنی در سال ۲۰۰۷ سازمان پیش بینی کرده بود که مردم با کمبود گوشت روبرو خواهند شد و برای نجات از این بحران اقدام به تولید خوک های عظیم الجثه ی ژنتیکی گرفتند. در واقع این حیوان یک حیوان ساخته شده توسط بشر است. فیلم دید روشن بینانه ای به ارزش های انسانی دارد و رفتارهای مادی گرایانه را به طرز آشکار و خنده آوری به نمایش در می آورد تا هر بیننده ای متوجه این اشتباهات بشود.

نقد فیلم اوکجا

سازمانی که این موجود را ساخته است میراندو نام دارد و توسط زنی اداره میشود که همیشه سعی در حفظ ظاهر دارد و میخواهد خودش را خوب نشان بدهد اما درنهایت شکست خورده و منفور است. او سعی دارد مردم را به خوردن گوشت های ژنتیکی ترغیب کند. آنها تعدادی از این خوک های ژنتیکی را به نقاط مختلفی از جهان فرستاده اند تا توسط بومیان و روستاییان بزرگ شوند و در آخر این خوک ها را به کشتارگاه میراندو برمیگردانند. یکی از این خوک ها اوکجا نام دارد که به کره جنوبی فرستاده شده و توسط دختر بچه ای مهربان به اسم میجا بزرگ میشود. اوکجا تبدیل به یک حیوان دست آموز و بهترین دوست میجا میشود و روزی که افراد میراندو اوکجا را از کره جنوبی میبرند، میجا به دنبال آنها راه میافتد تا اوکجا را نجات بدهد و در این راه رفتارهای قهرمانانه ای ازخودش نشان میدهد که گاهی اغراق آمیز است.

فیلم okja

جبهه آزادی بخش حیوانات و حمایت از حقوق حیوانات

میجا در امریکا با گروهی روبرو میشود به نام جبهه آزادی بخش حیوانات که همگی گیاهخوار  و مخالف کشتن حیوانات هستند. آنها به صورت خود نقاب زده و ماموریت هایی را در سراسر امریکا برای نجات حیوانات انجام می دهند و حالا تصمیم به نجات اوکجا و سایر هم نوعانشان گرفته اند.

فیلم جدید

جبهه آزادی بخش حیوانات که به صورت مخفف ALF نام دارد، در واقعیت یک شبکه زیرزمینی بین المللی است که حیوانات را از مزارع ، کارخانه ها، آزمایشگاه ها و هر محلی که مورد سواستفاده قرار بگیرند نجات داده و در صورت نیاز آنها را درمان میکنند. جالب است بدانید چنین چیزی در واقعیت وجود دارد.

میجا نمیداند که در میراندو تعداد بیشماری از خوک های ژنتیکی وجود دارند که تحت شرایط ظالمانه ای نگهداری می شوند و این حیوانات بی نام و نشان برخلاف اوکجا شانس نجات ندارند.

فیلم علمی تخیلی

سازمان میراندو توسط افرادی سنگ دل که تشنه پول و خوردن گوشت هستند اداره میشود و روابط اجتماعی و بیرونی سازمان که برای دور نگه داشتن مردم از باطن سازمان ایجاد شده است توسط یک آدم خودشیفته و بدقواره با بازی جیک جیلنهال اداره میشود. لباس ها و رفتارهای مسخره او به همراه رییس سازمان نشان دهنده حرکت دیوانه وار جامعه غربی در مصرف گرایی و خوشی های زودگذر و پوچ است.

جیک جیلنهال

سرانجام تمام حیثیت آنها یک شبه به باد می رود اما داستان تماما به نفع این حیوانات ژنتیکی بیچاره تمام نمی شود و فیلمساز قصد دارد بگوید هنوز برای نجات از چنین وضعیت آزاردهنده ای نه تنها افراد جبهه آزادی بخش حیوانات، بلکه بینندگان فیلم هم باید خوردن گوشت را متوقف کنند.

نویسنده: ایمان صدیقی – سایت اسرار ماوراء

نقد فیلم اوکجا

بررسی فیلم اوکجا

فیلم Okja

غذاهای ژنتیکی

مطلب پیشنهادی

نقد فیلم بازی تقلید با بازی بندیکت کامبربچ

نقد فیلم بازی تقلید The Imitation Game نویسنده: ایمان صدیقی در جنگ جهانی دوم، زمانی …

۹ نظرات

 1. یه نگاه بهش بنداز،اگه دیدی نظرت چیه دربارش؟

  https://www.p30day.com/%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85-alien-covenant-150656.html

 2. ای آتیش پاره،تو هم نقدهای نغزوپرمحتوای استادعباسی رونگاه میکنی!

  کاش بهش میگفتی اجرای های تو رو هم یه نقدی بکنه،اونوقت کلی دشمن پیدامیکردی!

  چون کل اجراهات ازفصل۱تا۵(حتی مستندت که هنوزنیومده) ربط داده میشدبه علت افزایش دمای کره زمین و انقراض گونه خاصی از جانداران درنواحی استوایی وهمچنین علت ادامه داربودن تحریم های آمریکا علیه ایران :)))

 3. سراغ دارم: جیب دَدی، تنها چیزی که باعث میشه آدما بشینن پای منبر و حرفا مثل نقد کارتون سیندرلا توسط استاد عباسی یا پای اینترنت و دیدن کلیپ همین جیب بابا هستش وگرنه باید صبح تا شب کار کرد بعد هم مثل خرس خوابید تا صبح روز بعد 😉

 4. ببین چه سلاح های مرگباری بخاطرگوشتخواری ساخته میشه :))

  https://www.instagram.com/p/57jGsPSMro/?taken-by=clip_fa

 5.   سلام ایمان جان من چند وقتیه یدونه از این اسپینر ها گرفتم میخواستم بپرسم واقعا این برای تمرکز و اعصاب مفیده؟و اگه میشه یه پست راجبش بنویس و من همین الان داشتم میچرخوندمش که به این فکر افتادم که میتونم اسپینر رو بی حرکت تو دستم نگه دارم و سعی کنم مثه اون چرخ روانیتمرین تله کینزی بهش نگاه کنم و سعی کنم بچرخونمش بنظر شما این روش برای تمرین تله کینزی خوبه؟؟

  • سلام، متاسفانه هنوز خودم تستش نکردم و فرصتش پیش نیومده، فعلا از بین کاربران سایت اونایی که دارن تجربشون رو بگن.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: مطلب قابل کپی کردن نیست!