نقد و بررسی سریال American Gods

 

 

سازندگان: Bryan Fuller, Michael Green
ستارگان: Ricky Whittle, Emily Browning, Bruce Langley
امتیاز: ۸٫۶ از ۱۰
شبکه پخش کننده:  Starz
وضعیت: در حال پخش

تعدادی از وایکینگ ها در یکی از سفرهایشان پا به قاره امریکا میگذارند. به محض ورودشان توسط بومیان امریکا تیرباران میشوند و این استقبال نه چندان گرم از آنها باعث میشود که از این سرزمین بترسند و تصمیم بگیرند سوار بر کشتی شان شده و برگردند اما هوا کاملا آرام و بدون باد است. به همین خاطر نمیتوانند آنجا را ترک کنند.

آنها از خدای خودشان درخواست کمک میکنند. برای اینکه نظر او را جلب کنند به صف می شوند و همگی یک چشمشان را با شمشیر داغ کور میکنند. چون خدای آنها اودین است و این کار برای جلب نظر اودین انجام میشود. اودین خردمند و خدای خدایان در اساطیر اسکاندیناوی است. او برای کسب قدرت آگاهی از آینده یک چشمش را پیشکش کرده است. او خدای به دارآویختگان نیز هست و در گذشته زندانیان از او کمک میخواستند به همین خاطر در ابتدای داستان با یک زندانی تازه آزاد شده همراه می شود.

Image result for american gods

در قسمت اول سریال یک سیاه پوست گردن کلفت به اسم شادو مون(Shadow Moon)  که از زندان آزاد شده برای مجلس ترحیم همسرش که به تازگی فوت شده است سوار هواپیما میشود و در آنجا با شخصی مرموز آشنا می شود که با حقه بازی و نقش بازی کردن در بهترین و گرانترین قسمت هواپیما برای خودش جا رزِرو کرده است. وقتی از او اسمش را می پرسد، او خودش را آقای چهارشنبه معرفی میکند. چرا چهارشنبه؟ چهارشنبه روز اودین است و خودش هم میگوید امروز روز من است. کلمه Wednesday هم از ودن که اسم دیگر اودین است گرفته شده و به مرور به شکل امروزی درآمده است. و این اقا همان اودین است که در دنیای مدرن امروزی همچنان به حیات خود ادامه میدهد اما قدرت و شکوه سابق را ندارد چون خدایان جهان تغییر کرده اند و دیگر کسی خدایان باستانی را پرستش نمیکند در عوض خدایان جدیدی مثل تکنیکال بوی که خدای تکنولوژی است قدرت گرفته اند. یکی دیگر از این خدایان جدید مدیا نام دارد که خدای رسانه است و مردم را اغوا میکند.

اودین دو کلاغ سیاه دارد که برای او خبر می آورند. بنابراین در بعضی از سکانس های فیلم متوجه حضور این کلاغ ها می شوید. نقش اودین را  ایان مک شین بازی میکند و چهره اش به خوبی با نقشش جور در می آید و پختگی و کاریزمای لازم را دارد. او شادو را به عنوان محافظ شخصی اش استخدام میکند.

اودین می تواند دیگران را به راحتی فریب بدهد اما شرط آن اعتماد کردن و ایمان داشتن به اودین است.  به همین خاطر او میتواند هرکسی را که حرفش را باور میکند تحت سلطه خود قرار بدهد. وقتی از شادو میخواهد که به بارش برف فکر کند و روی آن تمرکز کند، بارش برف اتفاق می افتد. بیننده فکر میکند که شادو با قدرت ذهن کاری کرده است که برف ببارد ولی اینچنین نیست بلکه او با تصور کردن و تمرکز روی برف در واقع دعایی کرده است که از طرف اودین اجابت شده است.

سریال امریکن گادز از نظر پیچیدگی داستان و وسعت لوکیشن ها شبیه سریال وست ورد یا سریال بازی تاج و تخت است با این تفاوت که سبک این سریال سورئال است. یعنی صحنه هایی خواهید دید که انتظار آن را ندارید و منطق علمی پشتشان نیست. اما بیننده نباید فکر کند که سریال تخیلی است، این سبک با تخیل تفاوت دارد، در واقع مابین واقعیت و تخیل قرار میگیرد. مانند فیلم دشمن که در همین سایت نقد شده است. نکته ظریف سورئال بودن سریال اینطور آشکار میشود که وقتی شادومون اتفاق های غیرقابل باوری که برایش رخ میدهد مثل حرف زدن کاراکتر داخل تلویزیون با او، یا پتکی که خون از آن چکه میکند، را با ناباوری برای اودین تعریف میکند اودین بی تفاوت برخورد میکند. این یعنی هرچیز غیرممکنی در این سریال میتواند ممکن بشود اما نه از دید همه و ممکن است برای بقیه آن چنان هم اهمیت نداشته باشد.

Image result for american gods anubis

 سریال علاوه بر داستان قوی و بازیگران توانمند از جلوه های ویژه خوبی برخوردار است. تنها عیبی که میتوان به آن گرفت داشتن صحنه های جنسی است که به این میزان لزومی نداشته است و میتوانست کمتر باشد. همچنین موسیقی سریال کمی ضعیف کار شده است و میتوانست بهتر و مناسبتر باشد. چیزی که باعث شد نقد سریال در اینجا نوشته شود داستان سریال است که جسورانه و تازه است. درباره جدال خدایان باستانی در دنیای قدیم فیلم های زیادی ساخته شده است اما داستان این سریال جدید و جالب توجه است چون در دنیای مدرن امروزی اتفاق می افتد. سریال براساس یک رمان مشهور ساخته شده است و درباره رقابت خدایان باستانی با خدایان عصر جدید است. اودین میخواهد بقیه خدایان قدیمی را دور خود جمع کند و نقشه ای در سر دارد. او میخواهد از مرگ قریب الوقوع خودشان جلوگیری کند. چون خدایان تا زمانی زنده هستند که مورد توجه و پرستش واقع شوند، بنابراین اودین با کمک شادو به جستجوی خود ادامه میدهد تا تک تک خدایان باستانی را به دور خود جمع کند و قیامی علیه خدایان جدید به راه بیاندازد. اولین برخورد آنها با چرنوباگ و خواهرانش است. چرنوباگ خدای تاریکی است که نقش او را پیتر استورمر بازی میکند که قبلا در فیلم کنستانتین نقش شیطان را بازی کرده بود و در سریال فرار از زندان هم نقش جان را بازی کرده بود.

او شخصیت جالبی دارد و قسمت دوم سریال به خاطر رویارویی با او کاملا به یادماندنی میشود. شخصیت ترسناک او با استایل خاصش و اتمسفر خانه اش یاد آور پیرمرد داخل بازی رزیدنت اویل ۷ هست که به تازگی منتشر شده است و لحن حرف زدنش هم تغییر داده و شبیه حرف زدن پدرخوانده شده است! او مدام در حال سیگار کشیدن است و تمام رفتارهایش حتی سیگار کشیدنش بیننده را می ترساند. جدی حرف زدن و خنده های ناگهانی او که مختص شخصیت این بازیگر است در اینجا به خوبی تاثیر گذار واقع شده است. شغل او در امریکا کشتن گاوها در کشتارگاه به صورت سنتی با استفاده از یک پتک یا چکش بزرگ بوده است. اودین از او میخواهد که در این سفر با او همراه شود ولی او شرطی میگذارد. شادو باید با او چکرز بازی کند، بازی که برخلاف شطرنج در آن همه مهره ها با هم برابر هستند و اگر برنده شود او پیشنهاد اودین را قبول میکند اما اگر بازنده شود مغز شادو را با همان چکش له خواهد کرد!

هنوز فصل اول سریال به اتمام نرسیده و باید منتظر ادامه سریال ماند، قطعا اتفاقات مهم تر و طوفانی در راه است. سریال بیشتر برای کسانی مناسب است که از رویدادهای واقعی و روزمره خسته شده اند و دوست دارند آسمان به زمین بیاید و قوانین حاکم برجهان از هم بپاشند.

ایمان صدیقی

ادمین سایت، فعالیتم را در اینترنت از سال 1388 آغاز کردم و هدفم جمع آوری و نشر مطالبی نو در جهت افزایش آگاهی ذهن و خرد جمعی، کشف ناشناخته ها و اسرار انسان و جهان است.

More Posts - Website

نویسنده مطلب: ایمان صدیقی

ادمین سایت، فعالیتم را در اینترنت از سال 1388 آغاز کردم و هدفم جمع آوری و نشر مطالبی نو در جهت افزایش آگاهی ذهن و خرد جمعی، کشف ناشناخته ها و اسرار انسان و جهان است.

4 دیدگاه در “نقد و بررسی سریال American Gods

 • سارا

  (تیر ۱, ۱۳۹۶ - ۷:۲۰ ق.ظ)

  من دیگه برام ثابت شده غربی ها جاهل و بی دین به تمام عیارند.

  [پاسخ]

 • یکی

  (خرداد ۴, ۱۳۹۶ - ۶:۳۳ ق.ظ)

  همینطوری به تاریخت افتخار کن و تاریخ اونارو مسخره کن تا وقتی که دیگه چیزی از زمان حالت باقی نمونه

  [پاسخ]

  ایمان صدیقی پاسخ در تاريخ خرداد ۴ام, ۱۳۹۶ ۹:۳۸ ق.ظ:

  مینی لایک!

  [پاسخ]

 • Lucy vs David Blaine

  (خرداد ۲, ۱۳۹۶ - ۸:۱۳ ب.ظ)

  به راستی چرا این غربی های چیزمغزصفت برای خودشون درعرض سه سوت خدامیسازند

  مگه تعریف اوناازخداچیه

  خدایعنی کسی یاچیزی که انسانهارابه سمت خودبکشاند….یاانسانهاراخلق کند?واقعا گیج کنندست.

  راستش خندم میگیره وقتی فیلمای بسیارقدیمی غربی هارومیبینم که بیشترمناطقی که درش زندگی میکردن بیابونایی بوده که اطرافش یه مشت صخره بودن،اما حالا به قدری پاگرفتن که خودشونو جهاننن اولی میدونن وطوریم میگن که انگاردرتماممیلیاردهاکهکشان جهان اولی به حساب میان.

  تف به اون تاریخشون که چیزی جزبیابون و کایوت و کابوی وموهای زردونارنجی وصورتای لکه لکه ای نیست.

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *