نقد و تحلیل فیلم کوتاه اتاق ۸

 

ابتدا این فیلم کوتاه را تماشا کنید:

 

 

 

تحلیل فیلم: اول اینکه چرا اسم فیلم اتاق هشت می باشد؟ به این دلیل که عدد ۸ در انگلیسی نماد بی نهایت هست و کاملا شبیه نماد بی نهایت در ریاضیات می باشد. شبیه نوار موبیوس که آغاز و انتهایی ندارد. مضمون فیلم هم چنین است، یعنی ما در دنیایی قرار داریم که انتها ندارد. که کلیپی در این رابطه با نام درک پیوستگی جهان در همین سایت گذاشتم.

ابتدا وقتی زندانی وارد اتاق ۸ میشود، به سراغ کتاب میرود و نکته مهم همان کتاب است. به محض اینکه آنرا برمیدارد فرد دیگر آشفته میشود و میگوید چه کار میکنی؟ گویی آن کتاب نقطه ضعف آنجاست و نباید خوانده شود. بنابراین حواسش را با جعبه پرت میکند. مفهوم این کار این است که تنها راه نجات بردگی آگاه شدن است. کسی که آگاه باشد برده هیچ قدرتی نمیشود. به همین خاطر است که شخص دیگری که کنترل اوضاع را در دست دارد خودش در حال مطالعه است! 

رنگ جعبه را قرمز کرده اند که توجه جلب کند، چون رنگ قرمز خاصیت مجذوب کنندگی دارد و دقیقا جعبه روی تخت و مقابل چشم گذاشته شده است. 

لحظه ای که زندانی جعبه را باز میکند خودش و آن فرد را داخل جعبه میبیند اما مجذوب این نکته میشود که با برداشتن در جعبه، سقف اتاق هم برداشته میشود! به همین خاطر تصمیم میگیرد از آنجا فرار کند. نکته اینجاست که آن جعبه ماکت نیست و آدم های داخل آن واقعی هستند پس کسی که از اتاق بیرون برود درواقع یکی از آن آدم های داخل جعبه است که بیرون آمده است و وارد محیط اتاق ۸ شده است. به همین خاطر فرد دیگری که در حال مطالعه بود او را بر میدارد و در یک قوطی کبریت زندانی میکند. همه قوطی ها عدد یکسانی دارند و این یعنی همه آنهایی که داخل قوطی کبریت زندانی شده اند یک نفر هستند، مثل فیلم مثلث.

آن شخص وقتی از اتاق بیرون میرود وارد دنیای بزرگ تری می شود مانند بچه ای که به دنیا می آید و فردی که از دنیا میرود. این جمله خیلی مهم است. همچنین میتواند به نوعی تناسخ را توجیه کند.

نکته دیگر درمورد لحظه ای است که دست خودش را به انگشت خودش میزند و یاد آور تابلوی نقاشی آفرینش اثر میکل آنژ می باشد،  یعنی ابعاد بالاتر وجود خویش.

فکرهایی که به ذهن های مختلف میرسد ممکن است چنین باشد که ای کاش آن شخص جعبه را در هم میشکست و ویران میکرد. با این کار آیا خودش هم می مرد؟ آیا دنیا نابود میشد؟ یا هیچ اتفاقی نمی افتاد؟ یا اصلا شاید جعبه را نمیشد نابود کرد!

اگر به جای نابود کردن جعبه، شخص دیگری که سرانجام او را داخل قوطی کبریت زندانی کرد، میکشت چه اتفاقی می افتاد؟ او وقتی دستش را داخل جعبه میکرد دست خودش دراندازه بزرگتر وارد جعبه میشد و میتوانست به راحتی شخص دیگر را بکشد. آنوقت چه پیش می آمد؟

آیا قوطی کبریت پایان داستان اوست؟ یا آنجا جهان دیگری است و زندانی از ابتدا از همان قوطی کبریت به زندان آمده است؟ چون اگر دقت کنید در ابتدای فیلم به محض اینکه او را داخل قوطی کبریت میگذارند او از در وارد سلول زندان میشود. به همین خاطر است که با گذشت مدتی قوطی کبریت های دیگر سر و صدایی نمیدهند، چون کسی داخل آنها نیست، البته ممکن است به دلیل این باشد که فرد مرده است اما ممکن است دلیل این باشد که فرد وقتی داخل کبریت گذاشته می شود دوباره وارد اتاق می شود که این کامل تر و ایده آل تر است و به مضمون فیلم نزدیک تر است. یعنی هربار که او داخل قوطی کبریت گذاشته میشود دوباره زندان بان ها او را وارد اتاق میکنند.

نتیجه گیری کلی:  صاحبان قدرت و همه کسانی که کنترل شما را به عهده دارند و شما را بازیچه خود کرده اند آنها هم به اندازه شما آسیب پذیر هستند و آنها هم تابع قوانین دنیا هستند اما با مطالعه و تحقیق، چون دانش و اگاهی بیشتری نسبت به شما دارند به همین خاطر توانسته اند شما را برده خود کنند. پس تنها راه نجات میتواند خواندن کتاب و بالابردن آگاهی باشد.

منبع: سایت اسرار ماورا

 

 

 

ایمان صدیقی

ادمین سایت، فعالیتم را در اینترنت از سال 1388 آغاز کردم و هدفم جمع آوری و نشر مطالبی نو در جهت افزایش آگاهی ذهن و خرد جمعی، کشف ناشناخته ها و اسرار انسان و جهان است.

More Posts - Website

نویسنده مطلب: ایمان صدیقی

ادمین سایت، فعالیتم را در اینترنت از سال 1388 آغاز کردم و هدفم جمع آوری و نشر مطالبی نو در جهت افزایش آگاهی ذهن و خرد جمعی، کشف ناشناخته ها و اسرار انسان و جهان است.

8 دیدگاه در “نقد و تحلیل فیلم کوتاه اتاق ۸

 • سعید

  (شهریور ۱۳, ۱۳۹۶ - ۵:۱۴ ق.ظ)

  واقعا لذت بردم از نقدتون

  [پاسخ]

  ایمان صدیقی پاسخ در تاريخ شهریور ۱۳ام, ۱۳۹۶ ۹:۴۲ ق.ظ:

  ممنون

  [پاسخ]

 • HUMAN

  (بهمن ۱۸, ۱۳۹۵ - ۹:۳۹ ب.ظ)

  ایمان ی سری منبع بهم معرفی می کنی بتونم جواب اینطور سولامو بگیرم بیشتر دوست دارم دیدگاه خودتوبدونم//روزای اول چ طور ترسو از خودت دور میکردی ؟ .

  [پاسخ]

  ایمان صدیقی پاسخ در تاريخ بهمن ۱۹ام, ۱۳۹۵ ۳:۳۶ ب.ظ:

  باید خودت تحقیق کنی دیگه، قطعا هیچ منبع کاملی نیست ولی یه چیز خیلی مهم رو باید بدونی، توی ایران کمتر کسی رو میتونی پیدا کنی که بگه نمیدونم! برای همین سعی کن بیشتر خودت فکر کنی تا اینکه بپرسی چون وقتی سوالی داری همه جواب میدن و همه هم میگن ما درست میگیم.

  [پاسخ]

 • HUMAN

  (بهمن ۱۷, ۱۳۹۵ - ۸:۵۹ ب.ظ)

  افزایش روز به روز جمعیت با تناسخ درتضاد نیست؟اگر امار کل مرگ ومیر موجودات روی زمین داشتیم میشد ایطور برداشت کرد که  ممکنه روح یک حیوان انسان بشه؟منشع روح ازکجاس ؟با هیبنوتیزم میشه برگشت به عقب ولی این  قضیه اگه برای همه امکان پذیر باشه که باید این همه جمعیت در گذشته ام بوده باشند؟موجودات فضایی آثار پیدا شده ازتصاویردرون غار ها(کتاب طلای خدایان)

  [پاسخ]

  ایمان صدیقی پاسخ در تاريخ بهمن ۱۸ام, ۱۳۹۵ ۵:۵۱ ق.ظ:

  بله برای همه نظریاتی که تا به حال ارائه شده ایرادهایی هست. ایراد بزرگ تری که به تناسخ میشه گرفت اینه که اگر جمعیت کمتر بشه چی؟ مثلا یه جنگی اتفاق بیافته و جمعیت نصف بشه، اون وقت بقیه روح هایی که دیگه جسم ندارن چی میشن؟ یعنی طبق تناسخ چون جمعیت کمتر شده اونا دیگه هیچوقت فرصتی ندارن برن توی جسم جدید. اینم از ایرادات تناسخ هست.

  [پاسخ]

 • چشم چهارم!!

  (بهمن ۱۲, ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۹ ق.ظ)

  کاش تو این سایت یه قسمت هم باعنوان: نقد اجراهای ایمان صدیقی .میگذاشتی.

  [پاسخ]

  ایمان صدیقی پاسخ در تاريخ بهمن ۱۲ام, ۱۳۹۵ ۶:۱۹ ب.ظ:

  اجرا داخل وبلاگ و سایت دیگم هست، مطالب رو بر اساس موضوع جدا کردم از هم.

  http://www.imansedighi.ir

  http://www.jadoogarepars.persianblog.ir

   

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *