رابطه گناه و ظاهر انسان

 

مطلب از سایت مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی کپی شده است.

 

سلام
میخواستم بدونم بر اساس حدیث ها و دیگر منابع دینی، آیا تفکر و اعمال انسان بر ظاهر و قیافۀ اون تاثیر گذاره ؟
مثلا فردی که یک انسان با خدا و درست کاره صورتش هم زیبا خواهد شد و کسی که گناه میکنه و مثلا چشش دنبال جنس مخالفه چهرش هم رفته رفته زشت بشه مثلا صورت و بدنش پر جوش و یا خال میشه و کسی که والدینش رو آذار میده هم به صورت دیگه ؟
لطفا اگر اینگونه که گفتم بود، این رو هم بگید که بر چه اساسی جواب دادید.

با سلام و تشکر از ارتباط¬تان با مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی

 

پرسش گر گرامی منظورتان از زیبایی چهره چیست؟ اگر منظورتان زیبایی و زشتی، نورانیت چهره و دوست داشتنی بودن یا بر عکس آن است ،بله انسان با خدا و مومن، ایمان و اعمال خوبش در چهره اش تاثیر گذار است و باعث نورانیت او می شود ،و گناه نور چهره انسان را از بین می برد ،و در اسلام حتی برخی اعمال به صورت ویژه ذکر شده که موجب نورانیت می شود از جمله:
۱٫وضوء: در روایات آمده: "الْوُضُوءُ عَلَى‏ الْوُضُوءِ نُورٌ عَلَى‏ نُور."(1) وضوء روی وضوء، نور روی نور است.
۲٫کم خوابیدن: حضرت علی (ع) فرمودند:"لَا تَطْمَعْ‏ فِی‏ ثَلَاثَهٍ مَعَ‏ ثَلَاثَهٍ فِی‏ سَهَرِ اللَّیْلِ‏ مَعَ‏ کَثْرَهِ الْأَکْلِ‏ وَ فِی نُورِ الْوَجْهِ مَعَ نَوْمِ أَجْمَعِ اللَّیْلِ وَ فِی الْأَمَانِ مِنَ الدُّنْیَا مَعَ صُحْبَهِ الْفُسَّاق‏."(2) نورانیت صورت با خوابیدن تمام طول شب جمع نمی شود. یعنی اگر کسی می خواهد که صورت نورانی داشته باشد باید قسمتی از شب را بیدار شده و به عبادت بپردازد.
۳٫نماز شب: امام جعفر صادق (ع) فرمودند: " ِ وَ طَلَبْتُ‏ نُورَ الْوَجْهِ‏ فَوَجَدْتُهُ‏ فِی‏ صَلَاهِ اللَّیْل‏."(3)من نورانیت صورت را طلب کردم و آن را در نماز شب یافتم.
۴٫ نماز: حضرت علی (ع) فرمودند: " وَ نُورُ الْوَجْهِ‏ وَ عِزُّ الْمُؤْمِن‏."(4)نماز نورانیت صورت و موجب عزت مومن است.
۵٫ عنایت پروردگار: حضرت علی (ع) فرمودند:" حُسْنُ وَجْهِ الْمُؤْمِنِ [الْمَرْءِ] مِنْ‏ حُسْنِ‏ عِنَایَهِ اللَّهِ‏ بِه‏."(5) نیکویی صورت مومن به خاطر نیکویی پروردگار به اوست. بنابراین اگر انسان اعمالی انجام بدهد که مورد عنایت پرودگار قرار بگیرد در نتیجه صورتش زیبا خواهد شد بهترین اعمال انجام واجبات و دوری از کارهای حرام است.
۶٫ورع :حضرت علی (ع) فرمودند:" جَمَالُ‏ الْمُؤْمِنِ‏ وَرَعُه‏."(6) زیبایی مومن به تقوا و ورع اوست. زیرا اگر انسان تقوا را رعایت کند در چشم دیگران زیبا جلوه خواهد کرد.
و از مفهوم این تقوا می توان متوجه شد که گناه و بی تقوایی، جمال و نورانیت را از انسان می گیرد.
و درباره این محبوبیت و دوست داشتنی بودن افراد با خدا نیز باید بگوییم که این مطلب در قرآن آمده است: «إِنَّ الَّذینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ سَیَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمنُ وُدًّا »(7)
همانا آنان که به خدا ایمان آوردند و نیکوکار شدند خداى رحمان آنها را (در نظر خلق و حق) محبوب مى‏گرداند.
اما اگر منظورتان از زیبایی و یا زشتی، زیبایی اجزای صورت و یا زشت شدن ظاهری مانند جوش زدن و خال دار شدن و… است ،باید بگوییم که این مطلب در برخی افراد وجود دارد، ولی نمی توان به صورت قاعده عمومی و کلی در همه افراد پذیرفت، یعنی درست است برخی افراد، گناه باعث تغییر چهره و زشت تر شدن آن ها می شود و یا برخی افراد عابد و با تقوا، جمال زیبایی و چهره خوشگلی دارند، ولی این عمومیت ندارد در جهان و دنیای پیرامون خود می بینیم، کسانی را که غرق انواع گناهان هستند ولی ظاهر زیبایی دارند، اصلا گول ظاهر زیبایشان را می خوردند که گناه می کنند و ظاهر زیبای شان را وسیله ای برای گناه بیشتر قرار می دهند، و این افراد کم نیستند. و عده ای هم هستند که جمال و چهره زیبایی ندارند، ولی انسان های با تقوا و پرهیزکاری هستند و به خاطر عوامل وراثتی، یا تغییرات هورمونی در بدن شان، دارای خال یا جوش می شوند و اصلا ربطی به چهره شان ندارد.
لذا سزاوار است که ما با چهره افراد و زیبایی و جمال ظاهری آن ها قضاوتی نکنیم و به صرف این که یک نفر چهره ای با جوش و خال و .. داشت او را متهم به گناه نکنیم، و به صرف این که یک نفر ظاهر زیبایی داشت، او را ستایش نکنیم. ملاک قضاوت در افراد، تقوا و پرهیزکاری آن هاست، نه زیبایی اندام و اعضای ظاهری چهره آن ها.
نکته مهم و کلیدی آخر؛ انسان نباید این اعمال را به خاطر نورانی شدن صورت انجام دهد و باید فقط و فقط به خاطر خدای متعال و رضایت مندی او انجام دهد و نورانی شدن صورت یکی از نتایج طبیعی این کارهاست و نباید هدف از این کار ها، قرار گیرد، ونباید نیت انسان برای تظاهر و ریا به وسیله این مساله باشد. همچنانکه بزرگان ما چهره های نورانی و معنوی داشتند. ولی هیچ وقت به دنبالش نبودند و اعمالشان خالص بود و چهره نورانی نتیجه طبیعی کارهایشان بود.
و در پایان ؛اگر در معارف دینی بر تاثیر گذاری اعمال بر زیبایی چهره تاکید شده، مثلا گفته شده که افراد نماز شب خوان زیباتر از دیگران هستند، اولا این زیبایی نوعی زیبایی معنوی و روحی است که آثار خود را به نوعی در قیافه ظاهری نشان می دهد .
برای توضیحات بیشتر با شماره(۰۹۶۴۰) تماس بگیرید.
پی نوشت ها:
۱٫ محمد بن الحسن الحر العاملی، وسائل الشیعه، ج۱، ص۳۷۷، مؤسسه آل البیت، قم، ۱۴۰۹ ه.ق .
۲٫ نوری،حسین بن محمدتقی؛ مستدرک الوسائل ومستنبط المسایل، ج۶، ص۳۴۰، مؤسسه آل البیت، قم۱۴۰۸ه.ق.
۳٫ همان، ج۱۲، ص۱۷۳٫
۴٫ شعیری، محمد بن محمد، جامع الأخبار( للشعیری)، ص۷۳، مطبعه حیدریه، مکان چاپ: نجف‏، بى تا، چاپ: اول‏.
۵٫ تمیمى آمدى، عبدالواحدبن محمد، تصنیف غررالحکم و دررالکلم‏، ص۹۱، دفترتبلیغات‏، چاپ اول‏، قم،۱۳۶۶ش‏.
۶٫ همان، ص ۲۶۹٫
۷٫ مریم (۱۹) آیه ۹۶٫
 
منبع: http://www.pasokhgoo.ir/node/69204

ایمان صدیقی

ادمین سایت، فعالیتم را در اینترنت از سال 1388 آغاز کردم و هدفم جمع آوری و نشر مطالبی نو در جهت افزایش آگاهی ذهن و خرد جمعی، کشف ناشناخته ها و اسرار انسان و جهان است.

More Posts - Website

نویسنده مطلب: ایمان صدیقی

ادمین سایت، فعالیتم را در اینترنت از سال 1388 آغاز کردم و هدفم جمع آوری و نشر مطالبی نو در جهت افزایش آگاهی ذهن و خرد جمعی، کشف ناشناخته ها و اسرار انسان و جهان است.

6 دیدگاه در “رابطه گناه و ظاهر انسان

 • jamshid

  (خرداد ۱۶, ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۴ ق.ظ)

  مطالب مفیدی بود مرسی

  [پاسخ]

  ایمان صدیقی پاسخ در تاريخ خرداد ۱۶ام, ۱۳۹۶ ۵:۰۴ ب.ظ:

  خواهش، همچنین تشکر از شما

  [پاسخ]

 • N

  (اسفند ۲۵, ۱۳۹۵ - ۱:۴۷ ب.ظ)

  سلام. اینکه بعضی ها میگن با قانون جذب میشه ظاهر زیباتر بنظر برسه راسته و یا حتی توی سایتی خونده بودم چهره فردی که دوسدارین شبیهش بشین رو بارها و بارها نگاه کنین و انرژی مثبت بفرستین بدن و حالت صورت خود بخود ب اون سمت پیش میره. حتی یک خانمی که از جذب استفاده کرده بود گفته بود راحت میتونه بدنش رو به هر فرمی میخاد دربیاره 😯

  [پاسخ]

  ایمان صدیقی پاسخ در تاريخ اسفند ۲۷ام, ۱۳۹۵ ۱۱:۱۷ ق.ظ:

  بله تاحدودی میشه

  [پاسخ]

 • سید محمد جواد

  (دی ۱۹, ۱۳۹۵ - ۹:۰۵ ب.ظ)

  سلام ایمان جان. منم‌ زودتر از همه به پی وی تو پیام دادم و این قضیه رو پیگیری کنی و الحمدالله کردی . اسمشو میدونم . ******* . واضح گفتم تا مردم بفهمن کیه که این وسط حسودی میکنه. دوست دارم ایمان جوووون . مراقب خودت باش

  [پاسخ]

  ایمان صدیقی پاسخ در تاريخ دی ۲۰ام, ۱۳۹۵ ۹:۵۴ ق.ظ:

  خیلی ممنون، اسمشو حذف کردم از کامنتت تا تبلیغ نشه براش چون یکی از اهدافش همین بود که من در دفاع از خودم اسمشو بگم و چون مخاطب های من بیشتر هستند با اسم اون هم آشنا بشن.
  باز هم از شما و بقیه طرفدارها تشکر میکنم.

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *