نگاهی دوباره به درمان با هیپنوتیزم

 

ترجمه : مجتبی صادقیان

منبع : new scientist  18 october 2008

« هیپنوتیزم درمانی » از سال ۱۸۴۰ و ابداع این واژه توسط « جیمز برید » عصب شناس اسکاتلندی ، رایج شده است . حول و حوش همان دوره ، « جیمز ایسدایل » از هیپنوتیزم به عنوان تنها روش بیهوشی در بسیاری از جراحی های شکم و بیضه خود در هندوستان استفاده می کرد . البته از بخت بد او بود که هنگام ارائه یافته های خود در این زمینه به انجمن سلطنتی لندن روش های جدید بی هوشی نیز ابداع شده بود و این  روش مورد قبول نهاد پزشکی آن دوران قرار نگرفت .

امروزه بسیاری از درمان های هیپنوتیزمی در خفا ویا به صورت خصوصی انجام می شود . عدم انجام پژوهش در این حوزه بدین معنی است که این فن هنوز در زمره روش های تفننی علم پزشکی محسوب می شود . کمیته علم و فناوری مجلس اعیان انگلستان در مصوبه خود در سال ۲۰۰۰ هیپنوتیزم را در زمره « علوم فقیر » و مستلزم « نظارت مختصر » خوانده و اطبا نیز همچنان تمایلی به داخل کردن این روش در حوزه عام طبابت خود ندارند .

اگر گذری در پایگاه اطلاعاتی pubmelدر اینترنت بیندازید و واژه « هیپنوتیزم درمانی » را جست و جو کنید به ۱۱ هزار و ۵۱۸ نتیجه بر می خورید ، بنابراین پژوهش های انجام شده در باره آن چندان نیز اندک نیست ، اما متأسفانه بسیاری از پژوهش ها موازین مصوب پژوهش های پزشکی را بر آورده نکرده و درشکل یک بررسی کلی یا موردی باقی مانده است . در ۴ سال گذشته تنها ۹۱ مورد از این پژوهش در سطح جهان منطبق با موازین rct( سامانه بررسی اتفاقی مدارک علمی ) منتشر شده و حاکی از آن است که هیپنوتیزم در طیف وسیعی از درمان ها از رفع درد تا ترک اعتیاد و ناهنجاری های روانی و حتی یبوست حاد ( ibs) مورد استفاده قرار گرفته است . همچنین شواهدی در دست است که نشان می دهد هیپنوتیزم علاوه بر آثار فیزیکی ، در درمان روانی نیز موثر است ؛ برای مثال « پیتر وورول » و همکارانش در دانشگاه منچستر دریافته اند که درمان یبوست حاد ( ibs ) با این روش می تواند به توازن در کارکرد هورمون های مربوط به معده و روده و حتی تنظیم سیستم ایمنی بدن بینجامد . اما حتی در درمان یبوست حاد ، سازوکار واقعی درمان هنوز به روشنی درک نشده و موسسه پزشکی «  کوچران » که در درمان های کلینیکی فعالیت دارد ، انتقادهایی را به کیفیت و حجم درمان های صورت گرفته وارد آورده است .

چند دلیل را می توان در موفقیت این روش برشمرد ، گرچه بسیاری معتقدند که هیپنوتیزم اثر چندانی بر اضطراب ، افسردگی و درد ندارد . مسئله این است که تصویر واقعی فرایند درمان با هیپنوتیزم هیچ گاه به وضوح مشخص نمی شود . در روش هایی چون گفتار درمانی نیز همین مسئله وجود دارد و علاوه بر این شرکت  های داروسازی نیز انگیزه ای برای سرمایه گذاری در حوزه پژوهش در این شیوه ندارند ، بنابراین می بایست به دنبال روش های حمایتی دیگر بود .

با این حال یکی از موانع جدی در علمی کردن فعالیت های هیپنوتیزم خود اطبا این رشته هستند . آنها اصرار دارند که موفقیت این روش حاصل تعامل خاصی است که میان درمانگر و بیمار به وجود می آید . و بنابراین نمی توان مانند ابزارهای درمانی چون دارو ، کارایی آن را سنجید . این نگرش می بایست حذف شود .

باید پذیرفت که هیپنوتیزم را نمی توان به سوال و جواب های مختصر درمانی تقلیل داد ، اما اگر قرار است هیپنوتیزم به جزئی از پزشکی تبدیل شود ، می بایست پایه اساسی  ، محکم و قابل سنجش بیابد . می بایست مجموعه ای از شواهد درمانی و مورد قبول برای حرفه پزشکی فراهم شود .

علاوه بر استاندارد کردن روش ها ، آثار این روش روی بیماران نیز می بایست در مقیاس کمّی قابل سنجش باشد . در این حالت می توان پژوهش های علمی قابل مقایسه با سایر روش ها ارائه کرد . باید بتوان از مراحل درمان عصبی تصویر برداری کرد و یا حداقل با نشانگرهایی دارویی و شیمایی وضعیت بیمار را پس از بهبود نشان داد .

برای شروع ، من و همکارانم در انگلستان ، اتحادیه هیپنوتیزم را در دانشگاه علوم پزشکی تاسیس کرده ایم  . در مقاله ای که در آینده ای نزدیک در مجله « درمان های تکمیلی در طب علمی » چاپ خواهد شد ، من برنامه های خود و سایر استادان ، دانشجویان و درمان گران هیپنوتیزم را برای جمع آوری شواهد و ادله کافی در سطح ملی ارائه خواهیم داد . یکی از سوالاتی که در این طرح برای همیشه بدان پاسخ داده خواهد شد این است که آیا هیپنوتیزم می تواند باعث کاهش اضطراب ( یکی از اجزای مهم بسیاری از بیماری های امروزی ) شود یا خیر .

برای این کار از پرسش نامه های متنوع پیرامون سبک زندگی ، اضطراب و افسردگی استفاده خواهد شد و سطح هورمون های مختلف اضطراب در افراد حاضر در پژوهش سنجیده می شود . اگر بتوانیم کاهش اضطراب را با این روش نشان دهیم ، خواهیم توانست هیپنوتیزم را به عنوان روشی برای کاهش اضطراب به بیماران تجویز کنیم و به موازات گسترش این روش می توان سایر جنبه های درمانی آن را نیز مورد پژوهش قرار داد . برای مثال ، کاهش میزان درک درد و بهبود دوره های بازیابی در بیماران . این برنامه ها نشان خواهد داد که هیپنوتیزم نمی تواند جایگزین روش های درمانی مرسوم باشد بلکه می توان از آن به عنوان درمانی تکمیلی و توسط اطبا  واجد شرایط سود برد . تا آن جا که من اطلاع دارم هنوز کسی از تجویز هیپنوتیزم نمرده ، اما استفاده از مواد بیهوشی تلفات فراوانی داشته است . اگر بتوان هیپنوتیزم را به عنوان روشی مفید ، ایمن و ارزان به علم پزشکی اضافه کرد ، هم بیماران و هم پزشکان از مزایای آن سود خواهند برد . فراموش نکنیم که هیچ کس مایل نیست زیر تیغ جراحی قرار گیرد که خود از استعمال مواد بیهوشی نگرانی های فراوانی دارد و در شرایط استرس و اضطراب کار خود را انجام می دهد .

پس بیایید تصور  غلط ایجاد شده از هیپنوتیزم در رسانه ها را فراموش کنیم ، تصوری که همواره استفاده از این روش را در جنگل های هندوستان تداعی می کند . حال  زمان به کارگیری این روش در مطب هاست و می بایست جایگاه مناسبی در علم پزشکی برای آن دست و پا کرد .

منبع: مجله دانشمند شماره ۵۴۳

به نقل سایت اسرار ماورا www.asrarmavara.ir

 

ایمان صدیقی

ادمین سایت، فعالیتم را در اینترنت از سال 1388 آغاز کردم و هدفم جمع آوری و نشر مطالبی نو در جهت افزایش آگاهی ذهن و خرد جمعی، کشف ناشناخته ها و اسرار انسان و جهان است.

More Posts - Website

نویسنده مطلب: ایمان صدیقی

ادمین سایت، فعالیتم را در اینترنت از سال 1388 آغاز کردم و هدفم جمع آوری و نشر مطالبی نو در جهت افزایش آگاهی ذهن و خرد جمعی، کشف ناشناخته ها و اسرار انسان و جهان است.

11 دیدگاه در “نگاهی دوباره به درمان با هیپنوتیزم

 • حسين

  (تیر ۱۰, ۱۳۹۶ - ۱:۱۷ ب.ظ)

  سلام دوستان، آقای امین من هم بعضی کتاب های آقای محمد علی طاهری رو خوندم، ولی بعد که در مورد شون تحقیق کردم دیدم شکایاتی از ایشون شده و ایشون در ایران استاد عرفان حلقه – یا همون عرفان کیهانی که ازش نهی شده و مذمومه – بودن،و ایشون پیروانشون رو طی مراحلی به تدریج از مذهب دور می کردند به همین خاطر بعد از خوندن کتاب هاشون سعی کنید مطالبشونو با قرآن و احادیث و گفته های علما و عرفا میزان کنید بعد قبولشون کنید.موفق باشید.  

  [پاسخ]

 • امیر

  (فروردین ۲۳, ۱۳۹۶ - ۲:۰۹ ب.ظ)

  اره دقیقا میدونم ادم باید کاری رو که دوسداره و استعدادش رو داره دنال کنه و خیلی ها واقعا نمیدونن توی چه زمینه ای استعداد دارن و چه کاری رو دوسدارن البته من از این دسته ام. شناسایی استعدادها هم خودش کلا ی مبحث پیچیده س. البته به موضوعات متافیزیک و قانون جذب و اینچیزا علاقه دارم ولی نمیدونم میشه ازش چه استفاده ای کرد اگه شما میدونی راهنمایی کن لطفا

  [پاسخ]

 • احسانی

  (فروردین ۲۳, ۱۳۹۶ - ۹:۰۴ ق.ظ)

  سلام داش ایمان

  این کلیپ رو میشه بزای توسایتت البته اگه ترجمش کنی که چه بهتر

  *****

   (زیرنویسش)SRT  اینم لینک ****

  [پاسخ]

  ایمان صدیقی پاسخ در تاريخ فروردین ۲۳ام, ۱۳۹۶ ۱۰:۰۶ ق.ظ:

  سلام، ممنون، ترجمه میکنم بعدش میذارم

  [پاسخ]

 • امیر

  (فروردین ۲۳, ۱۳۹۶ - ۷:۱۰ ق.ظ)

  سلام اقا ایمان گل. چطوری میشه شغل ایده ال رو جذب کرد؟ و تدی مدار ثروت قرار گرفت. لطفا اگه اطلاعی درمورد مبحث ارتعاش و مدارها دارید توضیح بدید ممنون

  [پاسخ]

  ایمان صدیقی پاسخ در تاريخ فروردین ۲۳ام, ۱۳۹۶ ۹:۵۶ ق.ظ:

  سلام، من معتقدم هر شغلی برای هر فردی مناسب نیست و باید برای چیزی که مناسبه این کارو کرد یعنی مثلا اگر کسی در زمینه ورزشی موفق هست باید شغلی در این رابطه انتخاب کنه بعد از تکنیک ها استفاده کنه، مثلا پیدا کردن افرادی که توی اون شغل موفق بودن و تحقیق در موردشون… یعنی وقتی از جنس اون شغل و اون افراد باشی خیلی راحت تر توی مدارش قرار میگیری. مثلا خودم توی زمینه های علمی یا نمایش هایی که انجام میدم راحت تر در مدار درست قرار میگیرم تا مثلا ورزش، شما اگر به درستی استعدادتون رو شناسایی کردین، تمام انرژی و تمرکزتون رو بذارید روی اون و براش همه کار کنید. یعنی از دنبال کردن کانال ها و مطالب مرتبط با استعدادتون تا بالا بردن دانش و کسب تجربه در اون زمینه، هرچیزی که بهش مربوط میشه رو نادیده نگیرید… حالا مطالب سایت وقتی اماده بشه توضیح در مورد هر چیزی که لازم باشه میدم.

  [پاسخ]

 • امین

  (آبان ۲۰, ۱۳۹۵ - ۴:۳۲ ب.ظ)

  با سلام

  بنده در مورد خودشناسی به دنبال مطلب بودم که با سایت شما برخورد کردم. خواستم در کنار این مطالب، کتاب های آقای محمدعلی طاهری را به شما معرفی کنم تا آن ها را نیز مطالعه بفرمایید. ایشان در زمینه خود شناسی مطالب بسیار زیبا و ساده ای برای عموم افراد به رشته تحریر در آورده اند که خواندن آن ها خالی از لطف نیست. از جمله این کتاب ها می توان انسان از منظری دیگر، بینش انسان و انسان و معرفت را نام برد. در زیر، لینک دانلود کتاب انسان از منظری دیگر را برایتان ارسال میکنم.

  در پناه حق باشید.

  [پاسخ]

  ایمان صدیقی پاسخ در تاريخ آبان ۲۰ام, ۱۳۹۵ ۴:۵۹ ب.ظ:

  آثار ایشان را قبلا مطالعه کرده ام، اما به دلیل اینکه فعالیت های ایشان در ایران با مشکل مواجه شده است در این سایت از ارائه مطالب ایشان خودداری میکنم.

  [پاسخ]

 • ...

  (مرداد ۶, ۱۳۹۵ - ۲:۱۴ ب.ظ)

  سلام
  کسی که تله پورت کرد میتونه دوباره تله پورت کنه؟

  [پاسخ]

 • ...

  (مرداد ۵, ۱۳۹۵ - ۳:۱۴ ب.ظ)

  سلام
  اینا انجام بشه میشه تله پورت کرد
  من تصمیم تمرین نگاه کردن به صندلی خالی ، دور کردن چیزی که بهش شخص وابستکی داره از خودش دور کنه ، عادت رو ترک کرد می خوام انجام بدم ، توش مشکلی هست؟ راستی میشه به جایی که با تله پورت شخص رفته مثلا به برگ اونجا می تونه دست بزنه؟

  [پاسخ]

  ایمان صدیقی پاسخ در تاريخ مرداد ۵ام, ۱۳۹۵ ۴:۳۸ ب.ظ:

  مقاله اسرار ماوراطبیعه رو باید با دقت بخونید

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *