وقتی به دلمان می افتد که چه کسی زنگ می زند !

 

برای اغلب ما پیش آمده است که ناگهان به یاد دوستی افتاده ایم که مدت ها از او خبری نداشته ایم و اسپس ، اندک زمانی بعد ، او به ما زنگ می زند . این تجربه ی ساده که ظاهرا نشان دهنده نوعی ارتباط و همبستگی ذهنی میان اشخاصی است که فواصل زمانی و مکانی آنها را از هم جدا کرده است ، در زمره پدیده های اسرار آمیز و بی توضیح جای دارد .

بررسی های میدانی نشان می دهند که حدود ۹۰ درصد از مردم «تله پاتی تلفنی »را تجربه کرده اند . در این پدیده ، ناگهان به دل شخص می افتد که چه کسی دارد زنـگ  می زند . با این حال ، بیشتر دانشمندان اصرار دارند که این پدیده چیزی بیش از حافظه گزینشی نیست . ما بر اساس حافظه گزینشی خود دو یا چند واقعه را که به طور عجیبی  به صورت همزمان روی می دهند، برجسته و مهم تلقی می کنیم و وقوع آنها را به خاطر می سپاریم و در مقابل سایر وقایع همرویداد عادی را فراموش می کنیم . نکته جالب آن که موج انتقادات گزنده وارد بر جشنواره علمی اتحادیه بریتانیا در سپتامبر ۲۰۰۶ ، حاصل اقدامی بود که به منظور آزمایش علمی این اظهارات انجام شده بود . در این بررسی ، زیست شناسی به نام دکتر «روپرت  شلدریک» و همکاران او ، صدها نفر را به کار گرفتند . هر دو نفر چها رتن از دوستان خود را معرفی می کرد که یکی از آنها به صورت اتفاقی برگزیده می شد تا به فرد مورد نظر تلفن بزند . شخص مورد آزمایش می بایست پیش از برداشتن گوشی ، نام آن دوستی را که می پنداشت در پشت خط قرار دارد ، بیان کند .اگر در این امر تنها شانس دخالت می داشت ، میزان موفقیت لزوما" 25 درصد بود . پس از ۸۰۰ بار اجرای آزمون ،  میزان کلی اظهارات درست ، ۴۲ درصد به دست آمدکه بسیار فراتر از حالت شانس مطلق است . سایر مطالعات نیز منجر به این کشف شدند که وقتی فرد تلفن کننده ، یکی از آشنایان مختلف فرد تحت آزمون باشد که به صورت اتفاقی زنگ می زند ، میزان پاسخ های درست به ۲۵ درصد کاهش  می یابد .

دانشمندان زیادی هستند که این گونه برداشت ها را مسخره و بی معنا می دانند . در واقع ، بخشی از جشنواره علمی اتحادیه بریتانیا که در ماه سپتامبر ۲۰۰۶ برگزار شد ، به بحث درباره تحقیقاتی اختصاص یافته بود که بر اساس آنها وقوع این گونه ( تله پاتی تلفنی ) امری ممکن و واقعی است و همین مطلب باعث برانگیخته شدن موج انتقادات از سوی دانشمندان برجسته و حتی انجمن سلطنتی آن کشور شد که دامنه آن به رسانه های عمومی نیز کشید .

برای مثال پروفسور اتکینز از دانشگاه آکسفورد در این باره می گوید : به هیچ یک از این آزمون ها نمی توان  اطمینان داشت . نمونه هایی که مورد استفاده قرار می گیرند ، بسیار ضعیف اند . تأثیرات حاصل ، از نظر آماری معنا دار نیستند و کنترل ها به روش علمی انجام نمی شوند .

گرچه پروفسور اتکینز اذعان دارد که خودش این یافته های جدید را ندیده است ، ولی باز هم اصرار می ورزد که این مطلب تفاوتی ایجاد نمی کند و در هر حال (هیچ دلیل جدی ای برای باور این که اثر تله پاتی لزوما"وجود دارد در دست نیست )

البته همه دانشمندان چنین موضعی ندارند . سال ها  است که دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی معتبری در جهان ، مشغول انجام آزمون هایی در بررسی پدیده تله پاتی یا ارتباط غیر فیزیکی ذهن با ذهن هستند و هم اکنون شواهد فراوانی در این باره جمع آوری شده است که ذهن انسان ها به واقع می تواند با هم ارتباط مستقیم بر قرار کند .

بخشی از تأثیر گذارترین شواهد موجود در این زمینه ،  از آزمون ها موسوم به گانزفلد به دست آمده است . در این آزمون ها از یک فرد می خواهند که از میان چهار تصویر ارایه شده  یکی را بر حسب اتفاق انتخاب کند و سپس بکوشد تا فرد دیگری را که در یک اتاق  ویژه کاملا" ایزوله قرار دارد ، در جریان این انتخاب قرار دهد . اگر تنها عامل موثر در این کار ، تصادف مطلق باشد ، شخص مورد بررسی لزوما" در ۲۵ درصد از موارد باید بتواند تصویر درست را حدس بزند . ولی بر اساس یک ( مطالعه تجمعی ) یا ( آنالیز متا ) که نتایج حاصل از سه هزار مورد آزمایش انجام شده از سال ۲۰۰۴ میلادی به بعد را با هم تلفیق کرده است ، میزان موفقیت در این آزمون ۳۲ درصد است . گرچه این اختلاف ۷ درصدی اندک می نماید ، ولی از نظر آماری رقم معناداری را برای رد دخالت تصادف مطلق به دست می دهد .

با وجود این ، هنوز تا متقاعد کردن دانشمندان شکاک راه درازی در پیش است .

منبع: سایت اسرار ماورا، به نقل از مجله دانشمند، شماره ۵۳۰ ، آذرماه ۱۳۸۶

کپی برداری از مطالب این سایت بدون ذکر منبع شرعا جایز نیست.

ایمان صدیقی

ادمین سایت، فعالیتم را در اینترنت از سال 1388 آغاز کردم و هدفم جمع آوری و نشر مطالبی نو در جهت افزایش آگاهی ذهن و خرد جمعی، کشف ناشناخته ها و اسرار انسان و جهان است.

More Posts - Website

نویسنده مطلب: ایمان صدیقی

ادمین سایت، فعالیتم را در اینترنت از سال 1388 آغاز کردم و هدفم جمع آوری و نشر مطالبی نو در جهت افزایش آگاهی ذهن و خرد جمعی، کشف ناشناخته ها و اسرار انسان و جهان است.

7 دیدگاه در “وقتی به دلمان می افتد که چه کسی زنگ می زند !

 • jamshid

  (خرداد ۱۶, ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۹ ق.ظ)

  منظور تله پاتی هست

  [پاسخ]

 • 777

  (فروردین ۳۱, ۱۳۹۶ - ۶:۲۴ ب.ظ)

    پس من در ایمیلتون درباره ی خوابهام تکستی میگذارم مطالعه کنید ممنون

  [پاسخ]

 • 777

  (فروردین ۲۹, ۱۳۹۶ - ۹:۲۱ ب.ظ)

  فعال سازی چشم سوم مربوط به چاکرای آجنا هست و آیا باز شدن این چاکرا مشکل ایجاد می کنه?و اینکه آیا شما در مورد خواب ها هم می تونید کمک و مشاوره ای بدید ?

  [پاسخ]

  ایمان صدیقی پاسخ در تاريخ فروردین ۳۰ام, ۱۳۹۶ ۶:۳۳ ب.ظ:

  نه مشکل خاصی ایجاد نمیکنه، تا حدودی میتونم

  [پاسخ]

 • مهام

  (آذر ۲۶, ۱۳۹۵ - ۴:۳۴ ب.ظ)

  ممنون

   

  [پاسخ]

 • مهام

  (آذر ۲۶, ۱۳۹۵ - ۳:۳۹ ب.ظ)

  سلام داداش ایمان شاید خنده دار باشه ولی من چند سالی میشه که عاشقه یه دختری شدم و از اون چند سال تا الان ندیدمش راه وجود داره که به ببینمش خیلی دلم براش تنگ شده

  [پاسخ]

  ایمان صدیقی پاسخ در تاريخ آذر ۲۶ام, ۱۳۹۵ ۴:۱۹ ب.ظ:

  سلام، زیاد تو این مسایل تخصص ندارم اما اگر هیچ راهی نیست و اگر عکسش رو داری روی محل چشم سومش تمرکز کن و بخواه که بیاد پیشت.

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *