بررسی علمی تلـــه پـــاتی

 

آیا تله پاتی واقعا" وجود دارد ؟

سال هاست که منتقدان می گویند در باره باورپذیری تله پاتی ( رابطه مستقیم ذهن با ذهن ) مدرک علمی در دست نیست و به همین بهانه آن را رد کرده اند . با این حال از اوایل دهه ۱۹۸۰ میلادی تاکنون ، گروه های پژوهشی در دانشگاه های معتبر ، آزمون هایی را به انجام رسانده اند که نتایج حاصل از آنها بر وجود پدیده تله پاتی صحه می گذارد . دانشمندان شکاک در این باره همچنان پافشاری می کنند که چون نتایج حاصل از این آزمون ها با دانش رسمی همخوانی ندارد ، بنابراین یافته های مذکور به مفهوم واقعی غیر قابل باورند . اکنون پژوهشگران آزمون های خود را بر اندازه گیری مستقیم فعالیت مغزی در زوج های مختلف  متمرکز کرده اند . نتایج مقدماتی نشان می دهد که فعالیت مغزی یک فرد طی رابطه تله پاتیک ، می تواند به واقع تصویری مشابه با فرد دیگر را به نمایش بگذارد . بنابراین دو نفر که احساس عاطفی با هم دارند از نظر مغزی با هم ارتباط تله پاتیک هم دارند.

در باره تبادل اطلاعاتی ذهن با ذهن چه می دانیم ؟

فرض کنید فردی به اطلاعاتی دسترسی دارد که تمامی راه های حسی شناخته شده برای دسترسی فرد دیگری به آنها ، مسدود شده است . تله پاتی را شرایط خاصی می دانند که ممکن است از طریق آن ، این اطلاعات از فرد اول به فرد دوم انتقال یابند .

گرچه درباره تبادل اطلاعاتی ذهن با ذهن هزاران رویداد ثبت شده و مستند وجود دارد که اغلب آنها به صورت حکایت ها و روایت های شگفت انگیز در اختیار ما قرار دارند ، ولی با تکیه براین گونه شواهد ، به سختی می توان دلایل متقنی را درباره ماهیت و منشأ این پدیده ارایه داد و یا حتی واقعیت وجود آن را به روش علمی به اثبات رساند . در واقع باید گفت که هنوز دانش کنونی ما تا رسیدن به این مرحله ، راه درازی در پیش دارد .

از جمله نخستین کسانی که به بررسی علمی قاعده مند در باره تله پاتی پرداختند ، می توان به دکتر «جوزف بنکز راین » و همکاران او از دانشگاه دوک آمریکا اشاره کرد . آنان در دهه ۱۹۳۰ میلادی این باور عمومی را مبنای کار خود قرار دادند که « گاهی انسان می تواند از طریق « کشف و شهود » به اموری آگاه شود که  امکان دسترسی به آنها از طریق حواس عادی وجود ندارد . »

راین برای اولین بار اصطلاح « ادراک فراحسی » را برای این ادعایی برگزید و با استفاده از « کارت های زینر » سلسله آزمون هایی  را برای بررسی احتمال دخالت شانس در دستیابی به حدسیات ساده ترتیب داد . کارت های زینر که در این گونه مطالعات کاربرد فراوانی دارند ، عبارت از ورق هایی با پنج نوع طرح مختلف منقوش بریک روی خود هستند . این طرح ها شامل دایره ،  ستاره ، علامت جمع ، مربع و خطوط موج یا چیزهایی شبیه به آنها هستند .

پس از راین ، « سامویل سول » با انجام آزمون هایی مشابه برروی فردی به نام « باسیل شکلتون » به نتایج شگفت انگیزی رسید . شکلتون در پیش از یک سوم موارد ( ۱۱۰۱ مورد از ۳۷۸۹ آزمون ) موفق شد شکل کارت انتخابی فرد آزمایشگر را که پنهان از وی بود ، به درستی حدس بزند . حساب احتمالات نشان می دهد که رسیدن به چنین نتیجه ای با استفاده از شانس مطلق ، چیزی نزدیک به صفر است . به این ترتیب دانشمندان مجبور شدند تا دخالت نوعی عامل ناشناخته و مجهول را در این فرایند بپذیرند ـ البته عده ای از دانشمندان شکاک همواره مدعی اند که در واقع این عامل ناشناخته چیزی جز یک جور خطای پنهان  در روش آزمون و محاسبات نیست . به طعنه آن را ( ESP) error some place  نامیده اند .

منبع: مجله دانشمند، شماره ۵۳۰ ، آذرماه ۱۳۸۶

کپی برداری از مطالب این سایت بدون ذکر منبع شرعا جایز نیست.

نویسنده مطلب: ایمان صدیقی

ادمین سایت، ایمان صدیقی با جمع آوری و نشر مطالبی نو سعی در بیداری و آگاهی ذهن و کشف ناشناخته ها و اسرار انسان و جهان دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *