حقایقی عجیب درمورد اهرام مصر(معجزه مصر باستان)

 

اهرام مصر اسرار آمیزترین بناهای ساخت بشر است که هنوز معماهایی حل نشده در موردش وجود دارد. خوفو(Khufu) ، هرم بزرگ جیزه(Giza) قدیمی ترین و بزرگ ترین اهرام است و تنها عجایب هفتگانه دنیای باستان که باقی مانده است. این هرم به دستور فرعون مصر که خوفو نام داشت ساخته شد و به همین خاطر به آن هرم خوفو می گویند و در زبان یونانی به آن خئوپس گفته می شود که به معنای "کسی که به افق تعلق دارد" می باشد. درباره چگونگی ساخت این هرم و اهرام دیگر نظریات زیادی ارائه شده است اما هیچ یک از آنها به طور صد در صد قابل قبول نبوده اند. توجه داشته باشید ما با یک بنای سنگیِ بی خاصیت سر و کار نداریم که فقط در مورد نحوه ساخت آن کنجکاو باشیم! بلکه شگفتی های بسیاری در خصوص این ساختمان منحصر به فرد وجود دارد. همانطور که گوته(Goethe) شاعر مشهور آلمانی گفته است: "اگر معماری یک موسیقی منجمد باشد، مصر باستان دارای بزرگ ترین سمفونی جهان است."

 
   

تصاویر زیر نشان می دهند با اینکه هر سه هرم در یک دوره زمانی ساخته نشده اند اما ساخت آنها از روی یک نقشه از پیش تعیین شده بوده است. یعنی از روی ستارگان بالای اهرام.

 

شگفتی های علمی فراوانی در اهرام نهفته است. نصف النهاری که از هرم بزرگ جیزه می گذرد دریاها و خشکی های زمین را به دو بخش مساوی تقسیم میکند. نسبت اضلاع و سطوح اهرام ثلاثه به یکدیگر مانند نسبت مثلثاتی فیثاغورس است. هرم خئوپس یک ساعت خورشیدی عظیم الجثه است که سایه ایجاد شده توسط آن در فاصله ۱۵ اکتبر تا اول مارس فصل های سال و طول سال را نشان می دهد. از روابط بین قاعده و ارتفاع هرم عدد پی و عدد طلایی (Golden ratio) بدست می آید.

جالب است بدانید فیثاغورس ، ارشمیدس و اقلیدس که بزرگترین ریاضی دانان یونان باستان می باشند دو هزار سال پس از ساخته شدن هرم خئوپس پا به این جهان گذاشتند.

ویژگی های شگفت انگیز دیگری نیز در مورد هرم بزرگ وجود دارد مانند دو هواکشی که باعث می شوند داخل هرم در همه فصول سال دمای یکسانی داشته باشد. همچنین مواد غذایی داخل هرم تا مدت زیادی بدون فاسد شدن باقی می مانند. همچنین گیاهان داخل هرم سریع تر رشد می کنند.

اهرام منطبق بر ۴ جهت اصلی قطب نما هستند و بدنه هرم بزرگ جیزه با دقت ۰٫۰۰۲ درجه در جهت شمال قرار گرفته است که حتی تا قرن هفدهم امکان دقتی حتی چند برابر کمتر از آن وجود نداشت. دقت به کار رفته در ساخت دیوار های هرم در حد ۰٫۰۲ اینچ است و این باعث حیرت مهندسان ساختمان امروزی شده است. شکاف بین سنگ ها به ضخامت یک برگ کاغذ می باشد. قرار دادن این همه سنگ با این همه دقت بدون کمک سیمان و بتن برای مهندسان  امروزی غیرممکن است. وزن کل هرم جیزه ۶/۵ میلیون تن است و درساخت آن ۲,۳۰۰,۰۰۰ بلوک سنگی به وزن متوسط ۲/۵ تن استفاده شده است.گفته شده است که سنگ های بزرگ را از طریق غلتک هایی چوبی روی سطح شیبدار توسط هزاران برده منتقل می کرده اند. پژوهش های اخیر نشان می دهد جنس این سنگ ها از نوعی نیست که در خود مصر یافت بشود و اینها از فاصله های دور به مصر منتقل شده اند! جالب است که این توجیه که عده زیادی آن را باور کرده اند کاملا خنده آور است! چطور سنگ چند هزار تنی را می توان روی استوانه ای چوبی قرار داد و آنرا برای مسافت های طولانی حرکت داد؟! در ضمن در اطراف اهرام مصر در آن زمان هیچ جنگلی وجود نداشته است که از چوب آن برای اینکار استفاده شود. کشفیات انجام شده نشان می دهد مصریان باستان با دقت زیاد در مصرف چوب صرفه جویی می کرده اند و حتی از کوچک ترین قطعه چوب هم استفاده مفید می کرده اند. استفاده از سطح شیبدار برای انتقال سنگها به بالای هرم نه تنها مشکلی را حل نمی کند بلکه خود مشکلی بزرگ است. برای اینکه چنین سطح شیبداری برای بالا بردن سنگ ها مناسب باشد باید حداقل ۱/۶ کیلومتر طول داشته باشد که فضای مورد نیاز برای ایجاد چنین سطح شیبداری در کنار اهرام وجود نداشته است. علاوه براین وزن آن دو برابر خود هرم خواهد شد که ساخت این سطح شیبدار به تنهایی معماهای بسیاری در پی خواهد داشت!

تئوری دیگری که برای انتقال سنگ ها ارائه شده است سطـــــح شیبدار مارپیچی (Spira Ramp) است. این تئوری نیز مشکلات خاص خود را دارد. در برخی لبه ها مسیر باید بسیار باریک باشد که نمی توان هم سنگ ها و هم کارگران را در آن جا داد. همچنین با این روش نمی توان با دقت کافی هرم را تا آخر بنا کرد  چون هرچه بنا بلندتر می شود باید از نظر هندسی بررسی بشود چون اگر یکی از سنگ های زیرین فقط چند اینچ با خطا در جای خود قرار بگیرد باعث می شود سنگ های طبقات بالاتر خطای بسیار بیشتری داشته باشند و شکل نهایی متقارن نباشد.

نظریه جدیدی وجود دارد که طبق آن یک سری سطوح شیبدار داخل خود هرم نهفته است و کارگران با کمک راهروها و سطوح شیبدار داخل هرم سنگ ها را جابه جا می کرده اند. با توجه به اینکه یکی از این سطح شیبدارها کشف شده است به نظر می رسد این نظریه درست باشد.

 همچنین مدت زمان ساخت هرم بزرگ معمایی است که ذهن عده زیادی را تا به حال به خود مشغول کرده است. عده ای از باستان شناسان مدت زمانِ ساخت هرم بزرگ را بیست سال تخمین زده اند که در اینصورت برای این کار طبق نظر کارشناسان به ۵۰ میلیون کارگر نیاز بوده است در حالی که جمعیت کره زمین در آن زمان حدود ۲۰ میلیون نفر بوده است. امروزه بسیاری از پژوهشگران و باستان شناسان درباره آمار و ارقام مربوط به تعداد کارگران تردید دارند. آنها عقیده دارند در کارگاه ساختمانی هرم برای تعداد زیادی کارگر جا و مکان کافی نبوده است. آنها می گویند اگر بیش از ۸۰۰۰ کارگر در این کارگاه کار می کردند حتی با وجود کار منظم و برنامه ریزی شده به علت تنگی جا مانع از کار یکدیگر می شدند.

عده دیگری از باستان شناسان معتقدند که این هرم توسط هزاران برده ساخته شده و ساخت آن ۶۶۴ سال زمان برده است. اما فرعون به چه دلیل دستور ساختن چنین کاخی برای خودش را داده است در حالی که آن تا پایان عمرش آماده نمی شده است؟!

تمام مطالب این سایت به قلم ایمان صدیقی می باشد و هرگونه کپی برداری از آن بدون ذکر منبع یا نویسنده شرعا جایز نیست.

منبع: سایت اسرار ماوراء  www.asrarmavara.ir

ایمان صدیقی

ادمین سایت، فعالیتم را در اینترنت از سال 1388 آغاز کردم و هدفم جمع آوری و نشر مطالبی نو در جهت افزایش آگاهی ذهن و خرد جمعی، کشف ناشناخته ها و اسرار انسان و جهان است.

More Posts - Website

نویسنده مطلب: ایمان صدیقی

ادمین سایت، فعالیتم را در اینترنت از سال 1388 آغاز کردم و هدفم جمع آوری و نشر مطالبی نو در جهت افزایش آگاهی ذهن و خرد جمعی، کشف ناشناخته ها و اسرار انسان و جهان است.

10 دیدگاه در “حقایقی عجیب درمورد اهرام مصر(معجزه مصر باستان)

 • امیر.ح.توحیدی

  (آبان ۲۱, ۱۳۹۶ - ۷:۰۹ ب.ظ)

  نکته اینجاست که انسان های قدیم طول عمرشون بالای دویست سال بود و اینکه قویتر و بزرگتر از انسان امروز بودن خصوصا که غذایی که میخوردن هم مثل مانبوده
  به این نکات هم باید توجه بشه

  [پاسخ]

 • Elham

  (شهریور ۱۶, ۱۳۹۶ - ۹:۲۶ ب.ظ)

  ببخشید میشه در مورد راز زمان اهرام ثلاثه هم توضیح بدین بهمون؟!

  [پاسخ]

  ایمان صدیقی پاسخ در تاريخ شهریور ۱۷ام, ۱۳۹۶ ۴:۳۶ ق.ظ:

  دقیقا سوالتون رو متوجه نشدم، منظورتون زمان ساختش هست یا مدت زمان ساختش یا اینکه میگن آینده رو پیشگویی کرده؟

  [پاسخ]

 • Elham

  (شهریور ۱۶, ۱۳۹۶ - ۹:۲۴ ب.ظ)

  خلی جالبه

  [پاسخ]

 • حسین

  (شهریور ۱۱, ۱۳۹۶ - ۶:۳۹ ب.ظ)

  سلام،به نظر من یا با استفاده از نیروهای ماوراء این بنا رو ساختن یا با استفاده از حجم زیاد اب و فشار زیاد اب و جریان رود نیل سنگ هارو از مناطق دور حمل کردن و در جاهای خود قرار دادن…به هر حال بازم فکر کردن راجع به شیوه ساختشون واقعا هوش رو از سر ازم میبره…

  [پاسخ]

 • امیر

  (تیر ۳۰, ۱۳۹۶ - ۸:۲۲ ب.ظ)

  اونا با کمک اجنه این کارو کردن نه موجودات فضایی

  [پاسخ]

 • احمد

  (تیر ۳۰, ۱۳۹۶ - ۷:۱۸ ب.ظ)

  قطعا این اهرام با کمک جن ها ساخته شده اند مثل معبدسلیمان

  [پاسخ]

 • jamshid

  (خرداد ۲۷, ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۰ ق.ظ)

  چه جالب

  [پاسخ]

 • محسن

  (اسفند ۱۰, ۱۳۹۵ - ۸:۵۱ ب.ظ)

   سلام اقا ایمان. اهل پلیدیان کیا هستند؟ 

  [پاسخ]

  ایمان صدیقی پاسخ در تاريخ اسفند ۱۱ام, ۱۳۹۵ ۶:۱۴ ب.ظ:

  یه نظریه هستش از موجوداتی که با افراد خاصی از زمین ارتباط برقرار میکنن و بهشون دانش میدن، مطلب هست درموردش تو اینترنت

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *