خانه / نقد و بررسی فیلم / نقد و بررسی سریال مظنون Person Of Interest

نقد و بررسی سریال مظنون Person Of Interest

نقد سریال مظنون

نقد سریال شخص مضنون

شما رصد می شوید! حکومت یک سیستم مخفی دارد، یک ماشین که جاسوسی شما را میکند، هر ساعت و هر روز. من این را میدانم چون خودم آن را برایشان ساختم!

این ها جملاتی است که در تیتراژ ابتدایی سریال گفته میشود، توسط شخصی که در نوجوانی اینترنت داخلی حکومت امریکا را هک کرده است وباعث به وجود آمدن اینترنت امروزی شده است. بعدها چنین ماشینی برای دولت ساخته است و یک دلار آن را فروخته است!

 امتیاز در IMDb : 8.4/10

مدتی است که قصد داشتم این سریال زیبا را نقد کنم اما حقیقتا صحبت درباره چنین سریالی کار دشواری است. سریال Person of Interest حاصل همکاری جاناتان نولان و جی جی آبرامز می باشد که تبدیل به یک سریال پلیسی رازآلود شده است که نظر هر بیننده ای را به خود جلب میکند. خوشبختانه به فارسی نیز دوبله شده و میتوانید نسخه دوبله شده آنرا تماشا کنید. جی جی آبرامز که قبلا سریال های بی نظیر لاست و فرینچ را ساخته بود باز هم یک سریال جدید و جذاب را ارائه کرده است. این سریال حدود ۱۵ میلیون بیننده دارد و در فصل سوم و چهارم به اوج خود میرسد. همچنین از یک بازیگر ایرانی هم به نام سارا شاهی استفاده میکند که بازی او همانند بقیه کاراکترهای فیلم کاملا عالی و طبیعی است. نقش اول فیلم همان شخصیت مرموز سریال لاست ؛ بنجامین است. اینجا در نقش هارولد فینچ بازی میکند. داستان زندگی او تا حدودی الهام گرفته از واقعیت است. در مورد نوجوان نخبه ای که با کامپیوتر خانگی اش اینترانت را هک میکند و پس از هک اینترانت ، این پروژه سری که توسط سازمان دارپا ساخته شده بود و قرار بود فقط در اختیار دولت امریکا باشد جنبه عمومی پیدا کرده و تبدیل به اینترنت شد. حالا این نوجوان بزرگ شده و بزرگ ترین هوش مصنوعی را ساخته است. ماشینی که به تمام دوربین های سراسر امریکا دسترسی دارد و اینها چشمان او هستند. دستگاهی که میتواند فکر کند و از همه مهمتر می تواند جرایم را قبل از وقوع پیش بینی کند. بنابراین هارولد از قبل می تواند از هر قتلی با خبر شود. در ابتدا از این ویژگی دستگاه استفاده نمیکند با اینکه بهترین دوستش که در ساخت دستگاه همکاری داشته است به او میگوید ما باید از این دستگاه برای نجات جان مردم استفاده کنیم اما او میگوید این کار بیهوده ای است و نمیشود جان همه را نجات داد، بالاخره هر کسی باید بمیرد و اگر بخواهیم جلوی قتل ها را بگیریم باید تا آخر عمر این کار را ادامه بدهیم. اما بازی سرنوشت اینطور میشود که وقتی بهترین دوست هارولد کشته می شود او به سراغ دستگاه میرود و حافظه او را نگاه میکند و میبیند که چند روز قبل دستگاه در مورد کشته شدن دوستش هشدار داده است و او می توانست جلوی مرگ دوستش را بگیرد! این مساله باعث می شود او تغییر کند و از این دستگاه برای نجات جان مردم استفاده کند. اما خودش که یک پایش هم میلنگد به درد کارهای سخت فیزیکی و درگیری نمی خورد به همین خاطر یک فرد ارتشی و مامور ویژه سابق NSA را که جان ریس نام دارد استخدام میکند.

نقد سریال person of interest

جان ، همانند قهرمان های فیلم ها و داستان ها همیشه از مهلکه جان سالم به در می برد و او هم مانند هارولد گذشته مرموزی دارد. اینطور تیم آنها تکمیل میشود، مغز متفکر گروه هارولد و اقدام و عمل کردن با جان. نکته جالبی که در این سریال وجود دارد این است که تمام شخصیت های سریال هر کدام به دلیلی مجرد هستند. جان که به خاطر ماموریت های فوق سری و خطرناکش مجبور شده از عشق خود بگذرد، هارولد هم به خاطر دستگاهی که ساخته است مجبور شده تا آخر عمر تنها باشد و این دستگاه را تنها همدم خود کند. مابقی کاراکترهای سریال هم یا طلاق گرفته اند یا علاقه ای به ازدواج ندارند! همچنین یک شخصیت جالب و مرموز در سریال وجود دارد به نام روت، او یک دختر مخ کامپیوتر است که اختراع هارولد را ستایش میکند و میتواند با او از طریق تله پاتیک ارتباط برقرار کند و مستقیما از او دستور بگیرد. در ابتدا هارولد او را دشمن خودشان می پندارد اما بعدا متوجه نیت خوب او شده و تبدیل به یک تیم می شوند.

سریال فساد دولت امریکا ، سازمان NSA و پلیس را در کنار سوژه اصلی فیلم مورد بحث قرار می دهد. در هر فصل یک یا دو اپیزود جنجالی و احساسی دارد که با یک آهنگ خاص همراهی می شود و بیننده را حسابی تحت تاثیر قرار می دهد. همانند سایر ساخته های جی جی آبرامز در طی سریال فلش بک هایی وجود دارد که باعث میشود شما بهتر با شخصیت های فیلم انس بگیرید.

موسیقی متن فیلم که توسط رامین جوادی ساخته شده بسیار خوب و تاثیر گذار است و همانند سریال فرینچ گذشته همیشه موسیقی مختص خود را دارد که باعث میشود صحنه های نشان داده شده در ذهن به خوبی ثبت شوند.

فضایی وسیع مملو از ابررایانه ها، آنها مجموعه مغز یک موجود را تشکیل میدهند که سازنده اش به سادگی، به آن ماشین میگوید. این ماشین به تمام دوربین های امنیتی و حتی شخصی اما آنلاین متصل است.  مراحل ساخت این دستگاه یا ماشین توسط هارولد بسیار زیبا هستند. او به اصول اخلاقی و انسانی پایبند است.  

او دستگاهش را قدم به قدم جلو می برد و اصولی را که خودش به آنها پایبند است به او یاد میدهد و گاهی مجبور می شود دستگاه را نابود کرده و دوباره از نو بسازد. یکبار معمایی را برای دستگاه مطرح میکند که یک جواب اخلاقی دارد و یک جواب منطقی که دقیق یادم نیست اما چنین مظمونی داشت که مثلا شما قرار است برای مصاحبه شغلی بروید و خیلی مهم است و به آن کار احتیاج دارید ، سرراهتان یک نفر زخمی شده و باید او را به بیمارستان برسانید وگرنه می میرد، حالا شما چه کار میکنید؟ کدامیک را انتخاب میکنید؟ دستگاه جوابی بدون در نظر گرفتن اخلاقیات میدهد و هارولد تعجب میکند، فورا کدهای داخل برنامه اش را نگاه میکند و در کمال تعجب می بیند چند خط به کدهای او اضافه شده است که میتوان در مواقعی اخلاقیات را بی خیال شد. او از دستگاه می پرسد خودت این برنامه را نوشتی و به خودت اضافه کردی؟ دستگاه  میگوید نه، هارولد فورا هارد دستگاه را پاک میکند و او را نابود میکند، دوستش با تعجب میگوید چرا اینکار را کردی ، چند سال برایش زحمت کشیده بودی. هارولد با ترس میگوید این کدها را خودِ ماشین نوشته بود و یاد گرفته بود که دروغ بگوید و این خیلی خطرناک است ، جلوی چنین دستگاهی را نمیشود گرفت و دنیا را نابود خواهد کرد.

در ادامه سریال شاهد خواهیم بود فرد شروری موفق میشود مشابه دستگاه هارولد را بسازد اما دستگاه او برخلاف دستگاه هارولد به اصول اخلاقی و انسانی پایبند نیست و این دو دستگاه تبدیل به دو قدرت خیر و شر می شوند که جنگ بین آن دو تلفات زیادی به راه می اندازد و آخرالزمان از نوع جدیدی ایجاد میکند.

سرانجام دستگاه هارولد شکست می خورد و آنها مجبور می شوند به طور پنهانی زندگی کنند و از تمام دوربین های امنیتی به دور باشند چون دستگاه شرور که سامری نام دارد همه جا را زیر نظر دارد و به محض مشاهده آنها به پلیس ها دستور میدهد آنها را تیر باران کنند.

سریال هنوز ادامه دارد و باید ببینیم در ادامه آنها موفق می شوند دنیا را از شر سامری نجات بدهند یا نه.

منبع: سایت اسرار ماوراء  www.asrarmavara.ir

نقد سریال شخص مظنون

سریال علمی تخیلی

سریال شبیه لاست

نقد Person Of Interest

مطلب پیشنهادی

نقد فیلم بازی تقلید با بازی بندیکت کامبربچ

نقد فیلم بازی تقلید The Imitation Game نویسنده: ایمان صدیقی در جنگ جهانی دوم، زمانی …

۲ نظرات

  1. سلام..با از زحمات و نقد و توضیحات خوب و ارزشمند شما ..واقعا سریال زیبایی بود من از دیدن این سریال خیلی لذت بردم ولی اگه دقت کرده باشین سه چهار قسمت اخر انگار یادشون اومده آخرین فصل سریاله باید تموم شه..انچنان بهش کشیدن که من یاد معلم فیزیک دبیرستانم افتادم که همش حرف میزد سرکلاس و جلسه اخر سال در عرض یه زنگ دوتا فصل رو بهم کشید رفت..سازندگان این سریال سعی کردند که در قسمت های اخر سرنوشت همه ی ادم هایی که در سریال نقش داشتند رو سریع مشخص کنه مثل الیاس ،وویس وغیره ولی اگه دقت کرده باشین در یکی از قسمت ها پزشک جراحی شماره اش داده شد که فهمیدن در ازای جون یه زنی تهدیدش کردن که رییس یه شرکت بزرگ رو حین عمل جراحی بکشه..فردی که رییس یه عده مزدور بود اخر قسمت جان رو شناخت و گفت که برمیگرده برای جبران ولی سرنوشتش در حاله ای از ابهام باقی موند و همینطور گروه دیگه ای که به دستگاه خدمت میکردن توی واشنگتن (هارپر ،دزدبانک و رییس یه شبکه اجتماعی )باید توی این قسمت های اخر که سرنوشت دستگاه رو مشخص میکرد حضور داشته باشن ولی سرنوشت اونها هم توی ابهام موند..به هر حال پایان خوبی داشت ولی جای ادامه دادن و گسترش داستان رو داشت ..من که به شخصه مجذوب بازی جیمز کاویزل در نقش جان ریس شدم..حیف این بازیگر که هالیوود اونو طردش کرده..ببخشید که طولانی شد ..با تشکر از مدیریت سایت ..

    • ممنون
      اره اوایل سریال خیلی طولش میدادن و یکم آب قاتیش کرده بودن اخرشم یهو جمعش کردن، شبیه سریال لاست که سریال دیگری از جی جی ابرامز بود و اخر اونم همینطور تموم شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: مطلب قابل کپی کردن نیست!