نقد و بررسی فیلم Revolver

 

ژانرجنایی، درام، رازآلود
کارگردان و نویسنده :  guy ritchie

سال اکران:۲۰۰۵

بازیگران
jason stathom
ray liotta
andre benjamin

فیلم Revolver حرف مهمی برای گفتن دارد و رازی را برملا میکند که می توان راجع به آن کتاب نوشت. ماجرا درباره آقای گرین هست که نقش او را جیسن استاتهام بازی می کند، انتخاب او به عنوان فردی که با خودش حرف میزند و در جنگ با صدای درونش هست واقعا انتخاب مناسبی بوده است. این فیلم جزو ده فیلم برتری هست که استاتهام بازی کرده است و از عهده این نقش به خوبی برآمده است. گرین پس از هفت سال از زندان آزاد می شود و برای انتقام مرگ همسر برادرش با رییس باند مافیایی درگیر میشود و پول های او را از چنگش در می آورد اما خیلی زود متوجه می شود که به یک بیماری نادر دچار شده و سه روز بیشتر زنده نیست. در همین حین دو نفر که یکی از آنها استاد شطرنج به نام اَوی هست و دیگری استاد حقه بازی و کلاهبرداری به سراغش میروند و میگوند ما جان تو را نجات میدهیم هم از بیماری و هم از دست دشمنانت به شرطی که تمام پول هایت را به ما بدهی و برای ما کار کنی و هرچه میگوییم انجام بدهی بدون هیچ سوالی. او با خودش کلنجار میرود و سرانجام به عنوان تنها گزینه موجود پیشنهاد آنها را قبول میکند. گرین مثل همه با خودش حرف می زند و صدای ذهنش مدام به او میگوید اینها حقه باز هستند و نباید به حرفشان گوش بدهی، آنها پول تو را برداشته اند و با چرندیات سرگرمت کرده اند… گرین با ترس هایش روبرو می شود و هرکجا که ضعفی در وجود اوست این صدا شدت بیشتری می گیرد.سرانجام آن دو نفر حقیقت را به او می گویند، اینکه اگر بتوانی بر خودت مسلط بشوی میتوانی بر تمام دنیا مسلط بشوی، آنها به او میگویند که چطور بر این صدای ذهنی باید غلبه کرد و در صحنه ای جالب گرین با صدای خودش درگیر می شود و میگوید میدانم که تو من نیستی و باید از داخل ذهن من بیرون بروی! صدایش میگوید من خود تو هستم و همیشه با تو بوده ام. گرین یاد حرف اَوی می افتد که میگوید بزرگ ترین حیله ای که این صدا به کار گرفته این بوده که کاری کنه تا تو فکر کنی او خود تو هستی. سرانجام گرین بر این صدا غلبه میکند و شفا پیدا میکند و رییس مافیا را هم شکست میدهد.

نکته مهم فیلم درباره همین صدا هست. در ذهن همه این صدا هست ، این صدا باعث میشود یک نفر دزدی کند یا آدم بکشد، این صدا باعث شد که شما الان این نوشته را بخوانید! و همیشه این صدا به شما دستور میدهد. شما فکر میکنید این صدای خود شماست اما در حقیقت اینطور نیست و هدف مدیتیشن هم همین است. در حقیقت شما باید در مدیتیشن بر این صدا غلبه کنید و او را از سر خود بیرون کنید، وقتی این کار را انجام میدهید سکوت و آرامش بی نظیری در ذهن شما ایجاد می شود. این صدا انرژی شما را هدر میدهد. کسانی که به حرف این صدا گوش می دهند اسیر روزمرگی می شوند، شما ماشین ندارید او مدام از شما میخواهد ماشین داشته باشید و وقتی آنرا بخرید فقط تا مدتی او راضی است و پس از مدتی دوباره از شما می خواهد ماشین بهتری بخرید یا اینکه خواسته دیگری از شما خواهد داشت و عطش او هیچوقت تمام نمی شود. اگر شما در شرایط سختی باشید و نتوانید مشکلاتتان را حل کنید او از شما می خواهد که خودتان را بکشید. همیشه در مواقع حساس و مواقع انتخاب این حضور این صدا پررنگ تر می شود. اگر بتوانید مثل آقای گرین از شر این صدا خلاص بشوید حتی برای چند ساعت، آنوقت معنای سکوت ذهن را می فهمید و برای اولین بار رفتارتان تحت کنترل خودتان خواهد بود.

تمام مطالب این سایت به قلم ایمان صدیقی می باشد و هرگونه کپی برداری از آن بدون ذکر منبع یا نویسنده شرعا جایز نیست.

منبع: سایت اسرار ماوراء  www.asrarmavara.ir

ایمان صدیقی

ادمین سایت، فعالیتم را در اینترنت از سال 1388 آغاز کردم و هدفم جمع آوری و نشر مطالبی نو در جهت افزایش آگاهی ذهن و خرد جمعی، کشف ناشناخته ها و اسرار انسان و جهان است.

More Posts - Website

نویسنده مطلب: ایمان صدیقی

ادمین سایت، فعالیتم را در اینترنت از سال 1388 آغاز کردم و هدفم جمع آوری و نشر مطالبی نو در جهت افزایش آگاهی ذهن و خرد جمعی، کشف ناشناخته ها و اسرار انسان و جهان است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *