نقد و بررسی فیلم فراماشین Ex Machina

 

IMDb 7.7/10

نویسنده و کارگردان: Alex Garland

سبک: علمی-تخیلی، درام، هیجانی

نیتن دانشمند و برنامه نویس برجسته و سازنده قوی ترین موتور جستجوی اینترنتی جهان برای خودش یک پایگاه مجهز و علمی به دور از دسترس همه ساخته است و در آنجا شروع به ساخت نوع جدیدی از ربات های انسان نما کرده است و پس از آخرین تلاشش احساس میکند توانسته موجودی کاملا شبیه انسان بسازد. او هنوز برای ارائه چنین رباتی به جامعه انسان ها مردد است و از طرفی میخواهد یک تست تورینگ روی او انجام بدهد تا مطمئن شود ربات او واقعا چقدر هوشمند و تا چه حد به انسان نزدیک است. به همین خاطر یکی از برنامه نویسان نخبه شرکتش را انتخاب میکند و او را پیش خود می آورد تا یک هفته در آنجا زندگی کند و از نزدیک با ربات تعامل داشته باشد.

تست تورینگ یک تست معروف در رباتیک پیشرفته است که طبق آن اگر یک انسان با یک ربات مواجه شود و متوجه نشود با یک ربات روبروست و در واقع او را با یک انسان اشتباه بگیرد آنگاه ربات در تست تورینگ موفق شده است!

موضوع فیلم تا حدی تکراری و همان مساله برتری ربات و هوش مصنوعی بر انسان است که در سریال Person of Interest و فیلم Transcendence هم به نوعی دیگر به آن پرداخته شده است اما در این فیلم به نحو تقریبا متفاوت و غیر قابل پیش بینی داستان پیش می رود و با اینکه تایم عمده فیلم در لوکیشن های تکراری صرف می شود اما بیننده به هیچ وجه خسته نمی شود و فیلم تا آخر جذابیتش را حفظ می کند.

داستان فیلم اشاره ای به خلقت انسان دارد و منظور از نام این ربات که Eva است همان حوا و داستان آدم و حوا است. نیتن خالق این ربات او را خلق می کند سپس او را آزمایش میکند و اتفاقا او مرتکب گناه شده و از آنجا فرار میکند و داستان آدم و حوا یک بار دیگر به صورت انسان و ربات تکرار می شود.

ایرادی که می توان به فیلم گرفت درباره نیتن و شکست او از رباتی است که ساخته است. در ابتدا او کاملا باهوش است و فکر همه چیز را کرده است و سناریویی برای تست تورینگ طراحی کرده است تا طبق آن برنامه نویس عاشق ربات بشود و با هم تصمیم به فرار بگیرند اما در آخر فیلم رفتارهای او یکهو بدون فکر و سطحی می شوند و انگار او رباتش را خیلی دست کم گرفته است با اینکه برای او یک آزمایش سخت و پیچیده طراحی کرده است!

سوالی که ممکن است در ذهن بیننده ایجاد شود این است که بشر در واقعیت چقدر به ایده این فیلم نزدیک شده است و آیا واقعا می تواند یک ربات شبیه انسان بسازد؟ خب علم رباتیک هنوز با موانع بسیاری روبروست و حتی پیشرفته ترین ربات های انسان نما هم مانند ربات ساخته شده توسط DARPA یا ربات های ژاپنی هنوز کارکرد اندامشان با کارکرد اندام انسان فاصله زیادی دارد و در زمینه تفکر و هوش مصنوعی هم هنوز با توجه به سیستم صفر و یک محدودیت های زیادی برای خلق یک هوش مصنوعی برتر وجود دارد، مگر در آینده با توسعه پردازنده های کوانتومی بتوان مفاهیمی مثل عشق یا نفرت را برنامه نویسی کرد.

تمام مطالب این سایت به قلم ایمان صدیقی می باشد و هرگونه کپی برداری از آن بدون ذکر منبع یا نویسنده شرعا جایز نیست.

منبع: سایت اسرار ماوراء  www.asrarmavara.ir

ایمان صدیقی

ادمین سایت، فعالیتم را در اینترنت از سال 1388 آغاز کردم و هدفم جمع آوری و نشر مطالبی نو در جهت افزایش آگاهی ذهن و خرد جمعی، کشف ناشناخته ها و اسرار انسان و جهان است.

More Posts - Website

نویسنده مطلب: ایمان صدیقی

ادمین سایت، فعالیتم را در اینترنت از سال 1388 آغاز کردم و هدفم جمع آوری و نشر مطالبی نو در جهت افزایش آگاهی ذهن و خرد جمعی، کشف ناشناخته ها و اسرار انسان و جهان است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *