خانه / نقد و بررسی فیلم / نقد فیلم دشمن Enemy 2013

نقد فیلم دشمن Enemy 2013

تحلیل فیلم دشمن

بی نظمی یک نظم کشف نشده است!

نمره در سایت IMDB  6.8

معمولا فیلم دیدن برای استراحت و تفریح است و اکثر مردم هم فیلم های طنز و بی محتوا را بیشتر می پسندند اما اگر هوس کرده اید یک فیلم عجیب و غریب به شدت فکری با پایانی دور از انتظار ببینید قطعا فیلم Enemy 2013 با کارگردانی Denis Villeneuve و بازیگری زیبا و جالب Jake Gyllenhaal گزینه مناسبی است. این فیلم فسفرهای مغزتان را به آتش می کشد! سبک فیلم سورئالیسم است. همین کلمه کافیست تا متوجه مضمون فیلم بشوید. جیک جیلینهال یک معلم تاریخ است که گرفتار روزمرگی شده است و در یکی از همین روزها یکی از دوستانش به او یک فیلم را معرفی میکند. او پس از دیدن فیلم متوجه شباهت بسیار زیاد خودش با یکی از بازیگران آن فیلم می شود. پس از سرچ در اینترنت عکس های دیگری از آن شخص را پیدا میکند و فیلم های دیگرش را هم می بیند و خیلی شوکه می شود چون انگار آن شخص خود اوست! آدرس آن بازیگر را از اینترنت گیر میاورد و به شماره خانه اش زنگ میزند و همسر آن بازیگر گوشی را برمیدارد و فکر میکند که شوهرش هست! او متوجه می شود که علاوه بر قیافه صدایش نیز کاملا شبیه همان بازیگر است برای همین همسرش او را با شوهرش اشتباه گرفته. در ادامه ملاقاتی با آن بازیگر ترتیب میدهد و متوجه می شوند که آنها دقیقا شبیه هم و انگار کپی یا همزاد هم هستند و هیچ اختلافی با هم ندارند. 

نقد فیلم دشمن enemy

 در این فیلم نیز همانند فیلم Shutter Island  بیننده باید تصمیم بگیرد که آیا این معلم تاریخ همان بازیگر است یعنی یک آدم دوشخصیتی که با رفتارش حتی همسرش را هم تحت تاثیر و فریب قرار داده است یا اینکه واقعا اینها دو نفر هستند؟! در این فیلم هم نشانه های مونارچ مانند تار عنکبوت دیده می شود خصوصا صحبت های اولیه او به عنوان معلم تاریخ در مورد کنترل بشر.

فیلم های فکری و خاص

نکات مهمی در فیلم وجود دارند که باعث می شوند هر دو احتمال را بتوان اثبات کرد. در جایی مادر او میگوید تا کی می خواهی در توهم بازیگر بودن بمانی؟ این یعنی او همان معلم تاریخ است و بازیگر نیست. اما مطمئنا اگر دقیق به فیلم نگاه کنیم مواردی هم هست که این موضوع را زیر سوال می برد و این به خاطر سبک خاص فیلم است. اما در حقیقت این دو نفر یکی هستند و حالا چند سوال: اول اینکه چرا همسر بازیگر وقتی به دانشگاه می رود و معلم تاریخ را میبیند که دقیقا شبیه شوهر خودش هست بسیار شوکه می شود؟ خب اگر به فیلم خوب دقت کنید اولین بار که معلم تاریخ به خانه آنها زنگ میزند، همسر بازیگر فکر میکند که یک زن به شوهرش زنگ زده است و او به دروغ می گوید یک مرد تماس گرفته و واقعیت هم همین است، این شخص در حقیقت یک معلم تاریخ است که دچار دوگانگی شخصیت شده و فکر می کند بازیگر است و با همین عنوان ازدواج کرده و همسرش هم احتمالا فکر میکند که او یک بازیگر درجه سوم است برای همین وقتی به دانشگاه می رود و او را در نقش معلم تاریخ می بیند شوکه می شود چون فکر میکند او شخص دیگری است که دقیقا شبیه شوهرش است اما اینطور نیست ، او همان شوهر خودش هست که به او خیانت کرده و با یک نفر دیگر رابطه دارد و همین عذاب وجدانش باعث شده شخصیت دوگانه ای در برخورد با همسر واقعی اش بروز بدهد و از برگشتن پیش او شرمسار باشد. در آخرین صحنه های فیلم شاهد ناراحتی و گریه او هستیم. در واقع فیلم می خواهد به ما بگوید که همه ما دچار چنین مشکلی هستیم و یک همزاد بد داریم یا همان وسوسه که باعث می شود رفتار متفاوتی داشته باشیم از آنچه واقعا می خواهیم باشیم و حالا این همزاد در این شخص تقویت شده و باعث بیماری شده است و او گاهی فکر میکند معلم تاریخ است و گاهی فکر می کند بازیگر است و رفتارهای اجتماعی و اخلاقی اش هم تحت تاثیر این بیماری قرار گرفته است. نام فیلم هم به همین دلیل دشمن است در واقع دشمن او خود اوست.

منبع: سایت اسرار ماوراء  www.asrarmavara.ir

نقد فیلم ENEMY بازی جیک جیلنهال

نقد فیلم دشمن

فیلم فکری

فیلم سورئالیسم

بررسی فیلم دشمن

مطلب پیشنهادی

نقد فیلم بازی تقلید با بازی بندیکت کامبربچ

نقد فیلم بازی تقلید The Imitation Game نویسنده: ایمان صدیقی در جنگ جهانی دوم، زمانی …

۶ نظرات

  1. هر دو نفر یکی بودن اون جای زخم رو بدن جفتشون موقع اون تصادف اتفاق افتاده که باعث شده زنش بفهمه که این خیانت کرده.آخر فیلم وقتی تصمیم میگیره بره به اون کلوب شبانه و میگه شب باید جایی برم زنش رو شکل عنکبوت میبینه چون اون حس گناه میاد سراغش که تو کلوب دیده بود انگار که با اینکار داره زنش رو له میکنه.و این خودش ثابت میکنه که این دو نفر یکی هستن چون اول فیلم نشون میده تو اون کلوب اون زنه داره یه عنکبوت رو له میکنه.هیچ وقت دو تا آدم تا این حد عین هم نمیشن.جای حلقه ازدواج رفته بوده چون بعد از تصادف زیاد حلقه نمینداخته چون تدریس میکرده فکر میکرده یه آدم دیگه است که مجرده

  2. من که نفهمیدم چرا اینقد توی فیلمش عنکبوت داشت؟!

  3. سلام من این فیلم رو دیدم .شما در این نقد گفتید که هر دو شخص یکی بودن ولی به نظرم این طور نیست چون در آخر توی فیلم بینشون یه تفاوت پیدا میشه اثر حلقه ی ازدواج روی انگشت آنتونی  که موقع هم خوابی با دوست دختر  اونیکی دیده میشه !!!!

    • بله درسته، اما مواردی هم هست که نقیض این موضوع رو ثابت میکنه، مثلا وقتی مادرش بهش گفت از توهم بازیگر سینما بودن بیرون بیا، چرا همچنین حرفی زد؟ مگر پسرش بازیگر نبود؟ این فقط زمانی ممکنه که پسرش معلم باشه و همون معلمه باشه یعنی یه نفر باشن، نکته جالب این فیلم و فیلم های سورئال اینه که برای اثبات هر دو حالت دلایل محکمی وجود داره و اصلا مثل فیلم شاتر ایلند نیست که بشه با کمی فکر حقیقت رو پیدا کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: مطلب قابل کپی کردن نیست!